19-09-2022

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 12 września 2022 r.

Podsumowanie tygodnia


Chociaż tak się nie zapowiadało to zeszły tydzień zakończył się całkiem dobrze dla giełd. A zaczęło się od informacji o dalszych problemach technicznych z gazociągiem Nord Stream, co zostało jasno odebrane jako kolejny akt szantażu energetycznego, a ceny gazu poszybowały o 30%, uderzając głównie w niemiecką giełdę. Nastroje ogólnie były więc słabe, jednak z czasem zaczęły się poprawiać. Nie przeszkodziła temu jastrzębia decyzja EBC o podwyżce stóp o 75 pb. – było to oczekiwane, ale konferencja także miała przewagę jastrzębich elementów o wysokiej presji inflacyjnej i konieczności jej zduszenia kolejnymi podwyżkami. Natomiast efekt tego złagodziły spadki cen ropy (potencjalnie niższa inflacja) oraz udane początki kontrofensywy ukraińskiej (gra pod szybsze zakończenie konfliktu). Efektem są wzrosty o 3,5-4% indeksów z Wall Street, a w Europie wyjście na tygodniowy plus DAX-a.

W Warszawie zmienność była duża – po fatalnym początku tygodnia z czasem indeksy odrabiały straty, wspierane powrotem globalnego sentymentu. Dla mocno wyprzedanych polskich akcji była to woda na młyn i w drugiej połowie tygodnia udało się wygenerować odbicie, które z -2% wyciągnęło indeks WIG na +2,1%. Największy w tym udział miały średnie spółki, zyskujące 3,5%. Odbicie zaliczył cały sektor bankowy i to było widoczne w mWIG-u. Dobrze wyglądali przedstawiciele gier mobilnych. Po świetnych wynikach sierpniowej sprzedaży o ponad 12% zyskiwały notowania Intercarsu. Z kolei perspektywa wypchnięcia Rosjan z Ukrainy to potencjalnie negatywny czynnik dla cen węgla energetycznego, dlatego też taniała Bogdanka. Wśród dużych spółek także brylowały banki, odbicie po niezłych wynikach zaliczył CD Projekt, natomiast dalej w defensywie był PGNiG i Orlen. Małe spółki tym razem wzrosły tylko o 0,3%, ale oddać im trzeba, że wcześniej były najodporniejsze na spadki.

W tym tygodniu najważniejszymi danymi powinny być te o inflacji konsumenckiej i producenckiej z USA za sierpień, gdyż one ustawią niejako pozycjonowanie rynku pod najbliższe posiedzenie FOMC. Komentarze członków FOMC są jastrzębie, ale i uzależniające decyzje od spływających danych o inflacji. Poza tym inne istotne odczyty to dynamiki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej z USA oraz wstępna wersja Raportu Uniwersytetu Michigan. Ze strefy euro także opublikowany zostanie ważny odczyt inflacji HICP za sierpień, a z Niemiec indeks Instytutu ZEW. GUS poda finalną inflację w Polsce w sierpniu.


MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 

Przewiń do góry