13-08-2019

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 12 sierpnia 2019 r.

Podsumowanie tygodnia


Za nami kolejny tydzień zwiększonej zmienności spowodowanej niepokojami o dalsze losy konfliktu handlowego pomiędzy USA i Chinami. Tydzień ten może nie był tak tragiczny dla amerykańskich inwestorów jak poprzedni (S&P – 0,46%, Nasdaq -0,56%) ale wciąż na rynku panuje strach i niepewność, co do kontynuacji wzrostów na Wall Street. Główne indeksy odnotowały najgorszy dzień w poniedziałek. Co warte zauważenia tego dnia indeks zmienności Cboe (VIX) osiągnął najwyższy poziom od końca 2018 r. Indeksy odrobiły straty w kolejnych dniach, ale zmienność była obecna na rynkach do końca tygodnia. Akcje spółek energetycznych należały do najsłabszych z indeksu S&P 500, do czego przyczyniła się obniżka cen ropy naftowej w środku tygodnia po niespodziewanym wzroście zapasów. Długoterminowe stopy procentowe spadły do najniższego poziomu od trzech lat, sprzyjając tym samym akcjom spółek z sektora nieruchomości. Globalne rynki zareagowały na nieoczekiwany spadek wartości chińskiej waluty (powyżej 7 jednostek do dolara amerykańskiego), co uznano za reakcję odwetową na zapowiedziane ostatnio kolejne taryfy na chińskie towary. Chińscy urzędnicy starali się uspokoić rynki, że nie planują rozpocząć dewaluacji waluty. Obawy inwestorów jednak pozostały. Chiny dość skutecznie mogłyby „negocjować” zawarcie rozejmu handlowego grożąc dalsza deprecjacja juana.

Europejskie rynki akcji zakończyły tydzień niżej ze względu na podwyższoną zmienność. Kursy akcji poruszały się podobnie do amerykańskich, gwałtownie spadając w poniedziałek w związku z wiadomością, że Chiny pozwoliły gwałtownie spaść juanowi w stosunku do dolara amerykańskiego. Spadki, podobnie jak akcji amerykańskich, zostały odrobione w dalszej części tygodnia. Ogólnoeuropejski indeks STOXX Europe 600, brytyjski indeks FTSE 100 oraz niemiecki DAX, który jest zbudowany jest w dużej mierze z akcji eksporterów odnotowały znaczne spadki. Włoski FTSE MIB spadł bardziej niż inne europejskie indeksy, a większa presja sprzedających pojawiła się pod koniec tygodnia po wiadomości, że wicepremier - Matteo Salvini, wezwał do przeprowadzenia przedterminowych wyborów. Włoskie obligacje rządowe były wyprzedawane po tych wiadomościach.

Patrząc na wyniki polskich indeksów (WIG -3,5%, WIG20 -4,01%, mWIG40 -2,54%) można ze smutkiem zauważyć, że kolejny raz główne warszawskie indeksy zachowały się słabiej od swoich zachodnich odpowiedników. Na zakończenie zeszłego tygodnia WIG20 stracił 1,45% i zamknął się na najniższym poziomie od października zeszłego roku. W ciągu tygodnia najmocniej spadały wraz z cenami surowców PGNiG (-12,81%), Lotos (-7,48%), PGE (-7,56%), KGHM (-6,29%).

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

Przewiń do góry