12-03-2024

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 11 marca 2024 r.

Podsumowanie tygodnia


Miniony tydzień przyniósł oznaki przynajmniej chwilowego przesilenia i możliwa stała się korekta ostatnich wzrostów. Rynek amerykański co prawda w trakcie tygodnia pobił kolejny rekord, jednak piątkowa sesja zdecydowała o ujemnej tygodniowej zmianie wartości. S&P500 spadł o -0,3%, a technologiczny NASDAQ -1,2%. Europejskie indeksy nieco wzrosły: niemiecki DAX o 0,5%, francuski CAC40 o 1,2%. Natomiast polski rynek już drugi tydzień kontynuuje korektę: tym razem WIG -2,4%, WIG20 -3,0%, mWIG40 -1,1%, sWIG80 -0,9%.

W USA w końcu pałeczkę przejmują mniejsze spółki: ze wspaniałej siódemki ostatnio rosną już tylko Meta i przede wszystkim NVIDIA. Tesla i Apple zostały dotknięte przez chińską konkurencję. Tymczasem piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy za luty okazały się mieszane i dały pretekst do korekty na giełdach. Odpoczynek w trendzie wzrostowym się należy, bo już od kilku miesięcy notowania układają się w prawie prostą linię, co nie jest do utrzymania w dłuższym terminie.

Wśród polskich największych spółek największe spadki dotknęły Dino -9,2%, któremu zaszkodziły gorsze wyniki konkurencyjnej Biedronki, a jeszcze bardziej ostrzeżenie przed spadkiem marż Jeronimo Martins w związku z wojną cenową na polskim rynku. Inwestorzy odwracają się od Pepco (-7,2%), wobec kolejnych sygnałów problemów wewnętrznych i zewnętrznych spółki. Mimo dobrych wyników kwartalnych PKO BP cały sektor dotknęła realizacja zysków, trzeba powiedzieć zasłużona. Najmocniejszy, choć i tak mizerny wzrost w wysokości 1,6% to lekko odbijający po spadkach Kruk.

W tym tygodniu główna oczekiwana informacja to wtorkowa publikacja wysokości inflacji w USA w lutym. Oczekuje się 3,1% - ewentualny niższy odczyt może zostać entuzjastycznie przyjęty przez rynki akcyjne jako zwiastujący obniżki stóp procentowych.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 

 

Przewiń do góry