11-05-2020

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 11 maja 2020 r.

Podsumowanie tygodnia


Amerykańskie akcje odnotowały w zeszłym tygodniu solidne wzrosty (S&P 500 3,5%, Nasdaq +6%). Inwestorzy wydawali się pogodzić z głębokością spowolnienia gospodarczego i skupiali swoją uwagę na ponownym otwarciu części gospodarki wraz z możliwymi postępami w terapiach zwalczania koronawirusa. Dzięki tym osiągnięciom technologiczny indeks Nasdaq znów znalazł się na plusie w skali od początku roku i jest jedynie 7% niżej od najwyższego poziomu, osiągniętego w lutym. Tym samym akcje technologiczne wyprzedziły akcje z indeksu S&P 500, głównie dzięki solidnym wzrostom akcji Apple. Spółki wydobywcze również pozostawały silne, częściowo dzięki spowolnieniu wzrostu krajowych zapasów ropy.

Tydzień przyniósł mnóstwo danych pokazujących bezprecedensowy spadek aktywności gospodarczej, ale inwestorzy wydawali się mieć nadzieję, że wyniki te są już blisko dna. We wtorek kilka wskaźników wykazało rekordowy spadek zarówno w działalności produkcyjnej, jak i usługowej w kwietniu (PMI dla usług, fin. 26,7 vs oczekiwane 27), ale indeks menedżerów zakupów nieprodukcyjnych Instytutu ISM spadł znacznie mniej niż się obawiano (41,8 vs oczekiwane 36,8). W czwartek akcje rosły pomimo doniesień Departamentu Pracy o kolejnych 3,2 miliona Amerykanów ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych. Oznacza to piąty z rzędu tygodniowy spadek liczby początkowych bezrobotnych , co z pewnością uspokoiło inwestorów.

Akcje w Europie odwróciły tendencję spadkową dopiero pod koniec tygodnia obawiając się wcześniej o napięcia między USA i Chinami. Niemiecki indeks Xetra DAX skończył o 0,39% wyżej, francuski CAC 40 spadł o 0,49%, a włoski indeks FTSE MIB spadł o 1,42%. Indeks FTSE 100 w Wielkiej Brytanii, który nie był handlowany w piątek z uwagi na święto państwowe, wzrósł o 3% po nieoczekiwanym wzroście chińskiego eksportu, podsycającym nadzieję na szybkie ożywienie gospodarcze.

 

                                                                                                                                                   MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

Przewiń do góry