11-05-2015

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 11 maja 2015 r.

Podsumowanie tygodnia


Być może miniony tydzień dla europejskich parkietów był tygodniem odwrotu i zakończeniem fazy korekty, z jaką od kilku tygodni zmagał się rynek. Na DAX pojawiła się biała świeczka z dużym dolnym knotem, podobnie na CAC40. Indeksy te wzrosły w ciągu ostatnich pięciu dni sesyjnych o, odpowiednio, 2,2% i 0,9%. Bardzo dobry wynik zanotowała giełda w Londynie, którą wspierała wiadomość o wygraniu wyborów parlamentarnych przez Partię Konserwatywną urzędującego premiera Davida Camerona, i to poprzez zdobycie absolutnej większości, pozwalającej im samodzielnie rządzić. FTSE250 wzrósł o 2,7%. Na powrocie dobrych nastrojów na rynek kapitałowy w Europie Zachodniej korzystała też GPW, gdzie WIG20 w ciągu ostatnich dwóch sesji silnie rósł, ostatecznie w skali tygodnia zyskując 1,3% i zbliżając się do 2560 pkt. To jednak nie duże spółki zachowywały się najlepiej. mWIG40 aprecjonował o 2,1%, a sWIG80 o 2,2%, i to rozkładając wzrosty na cały tydzień, co potwierdza siłę także polskich firm inwestycyjnych lokujących kapitał w segmencie MiŚ.

Przede wszystkim dominacja byków na giełdach to efekt piątkowych danych z amerykańskiego rynku pracy, które były solidne, bowiem wzrost zatrudnienia w kwietniu przekroczył 200 tys., ale za to zrewidowano w dół, do 85 tys. dane za marzec. Wcześniej jeszcze z USA napłynęły dobre informacje o niskiej liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Mix danych był właściwie najlepszy dla rynku, ponieważ pokazuje, że w USA sytuacja na rynku pracy wraca do solidnej normy, ale jednocześnie nie są one na tyle optymistyczne, aby Fed zdecydował się na podwyżki stóp jeszcze przed wakacjami. Taka interpretacja pomogła Wall Street na powrót w okolice historycznych maksimów. Jednocześnie eurodolar wyhamował wzrosty, a właśnie umacniające się euro było podawane jako jednak z przyczyn silnej przeceny niemieckiego DAX-a.

Na GPW optymizm można wiązać też z rynkiem wewnętrznym. Co prawda PMI przemysłowy dla Polski na poziomie 54 pkt okazał się niższy od prognoz, ale jednocześnie jest to siódmy miesiąc z rzędu, kiedy PMI utrzymuje się powyżej bariery 50 pkt oddzielając regres sektora od jego rozwoju. Do tego dochodzi wchodzenie w pełnię sezonu wyników. Do tej pory mieliśmy kilka pozytywnych zaskoczeń wśród dużych czy średnich spółek. Lepsze od konsensusu wyniki prezentują banki, co znajduje swoje odzwierciedlenie w rosnącym już trzeci tydzień z rzędu subindeksie WIG-Banki. Dużo wcześniej świetne wyniki podał PKN Orlen, a w ubiegłym tygodniu dołączyło do niego PGNiG. Umożliwiło to spółce ustanowienie nowego rekordu swoich notowań na poziomie 6,68 PLN. Ze średnich spółek mocne wyniki podało CCC. W bieżącym tygodniu to właśnie raporty kwartalne spółek, obok globalnych nastrojów, będą decydujące dla GPW. Warto też zwrócić uwagę na wstępną dynamikę PKB za I kw.

Analiza technicznaWykres 1. WIG20 w interwale dziennym. Źródło: Stooq

WIG20 w ubiegły tygodniu urósł o 1,3%, kończąc tym samym wcześniejszą korektę spadkową. Tydzień zakończył prawie przy poziomie oporu na 2560 pkt. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie ten poziom testowany już w poniedziałek. W przypadku jeśli zakończyłoby się to sukcesem, w zasięgu może być okrągły poziom 2600 pkt. Na ten moment jeszcze nie wiadomo, czy indeks wybije się w nową falę wzrostową, czy raczej przejdzie w fazę szerszej konsolidacji między 2476 a 2560 pkt. Oba te scenariusze jednak w dobrej pozycji stawiają byczo nastawionych inwestorów.


Wykres 2. Bytom w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Na spółkę tygodnia wybraliśmy tym razem Bytom, który w ciągu ostatnich 5 dni sesyjnych urósł aż o 19,1%, wchodząc na najwyższe poziomy od 2008 r. Zakończył tydzień na poziomie 2,56 PLN. Obroty także były całkiem solidne. Spółka porusza się w długoterminowym trendzie wzrostowym, który w bieżącym roku znacznie przyspieszył. Jednak obecna fala sprawia wrażenie już zbyt szybkiej, dlatego korekta może być bardziej zdecydowana i sięgnąć w skrajnym wypadku nawet poziomu 2,00 PLN. Jednak ze spółki docierają dobre fundamentalnie informacje, co może spowodować, że inwestorzy po prostu nie będą skłonni wyprzedawać akcji, a korekta będzie miała płaską formę, pozwalającą schłodzić się rozgrzanym oscylatorom.

Autorzy: Zespół Zarządzający MM Prime TFI S.A.


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

do pobrania:

Przewiń do góry