11-08-2020

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 10 sierpnia 2020 r.

Podsumowanie tygodnia


W ostatnim tygodniu globalne rynki akcji zanotowały pokaźne zwyżki. Wzrost o 3,8% spowodował osiągnięcie przez technologiczny Nasdaq nowych szczytów, a wzrost o 2,5% na indeksie S&P 500 sprawił, że brakuje mu jedynie 1,2% od rekordowego szczytu zanotowanego w lutym br. Indeks spółek o małej kapitalizacji, Russell 2000, osiągnął znacznie lepsze wyniki, bo aż +6%, co pomogło mu odzyskać część strat z ostatnich tygodni. Akcje przemysłowe korzystały z rozbudzonych nadziei na dalszą pomoc dla linii lotniczych, podczas gdy akcje sektora opieki zdrowotnej pozostały w tyle. Z amerykańskich danych makro warto podkreślić mocne zachowanie rynku pracy. O 1,8 mln nowych miejsc zwiększyło się w lipcu zatrudnienie w sektorze pozarolniczym. Pozytywnie o odbudowie gospodarki świadczą również dane wskaźnika ISM dla przemysłu (wzrost do 54,2 pkt. z 52,6 pkt. w czerwcu). Tu szacunki mówiły o wzroście do 53,5 pkt. Pozytywnie wyglądały również dane wskaźnika ISM w sektorze usług. Tu wartość odczytu była na poziomie 58,1 pkt, podczas gdy analitycy spodziewali się spadku do 55 pkt.

Niezły tydzień zanotowały również giełdy w Europie. Tym razem liderem wzrostów został FTSE 250, który wzrósł o 4,1%. Nieco mniej zyskał niemiecki DAX (+2,94%) oraz francuski CAC (+2,2%). Rynki nadal rosną pod rządowe pakiety stymulujące, niejako zapominając o koronawirusie i nadchodzącej jesieni, która wierzyć ekspertom, ma przynieść drugą falę zakażeń.

W Polsce tym razem nie zawiodły największe indeksy. WIG20 powiększył kapitalizację o 2,81%, a zarówno WIG, jak i sWIG80 wzrosły o 2,5%. Nieco w tyle pozostał w ubiegłym tygodniu mWIG40 (+1,6%). Sektorowo najmocniej wypadło górnictwo (WIG-górnictwo 7,2%, w tym KGHM +7,9%). Najsłabiej WIG-energia -2,7% (PGE spadł o 3,2% , a Tauron o 4,7%). Z danych makro warto odnotować stopę bezrobocia na poziomie 6,1% (podobnie jak w czerwcu), nieznacznie niższą od szacunków analityków (6,2%).

W tym tygodniu inwestorzy oczekiwać będą na piątek i szacunkowe dane PKB za drugi kwartał (konsensus -9%) oraz finalne dane o lipcowej inflacji (szacunek 3,1%). Z publikacji zagranicznych warto przyjrzeć się lipcowym danym o sprzedaży detalicznej w USA (szacunek to wzrost o 1,6% vs czerwiec) i produkcji przemysłowej (analitycy piszą o wzroście na pozimowe 3%).

                                                                                                                                                   MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

Przewiń do góry