10-11-2014

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 10 listopada 2014

Podsumowanie tygodnia


W ubiegłym tygodniu działo się bardzo dużo – publikowane były indeksy PMI z krajów europejskich, w tym z Polski (pozytywne zaskoczenie powrotem powyżej graniczną barierę 50 pkt), odbyło się posiedzenie RPP i EBC, a z USA poznaliśmy miesięczne dane z rynku pracy. Bilans tych wydarzeń powinien być korzystny dla giełdowych byków. Indeksy PMI generalnie przeszły bez większych emocji, ale konferencja po posiedzeniu EBC została odczytana jako gołębia. Bank co prawda nie wprowadził niczego nowego, ale zapowiedział, że pracuje na nowymi środkami luzowania ilościowego i jest gotowy w razie potrzeby zrobić jeszcze więcej. Gołębi odbiór tych słów najlepiej widać było w reakcji eurodolara, który spadł z okolic 1,25 do poniżej 1,24. RPP z kolei wbrew oczekiwaniom nie obniżyła stóp procentowych, ale konferencja po posiedzeniu nie wyjaśniła, czy to koniec mini-cyklu obniżek czy jeszcze nie. Dlatego też dosyć spokojnie ta decyzja została odebrana przez rynek. Nieco mniejszy przyrost miejsc pracy z sektorach pozarolniczym i prywatnym w USA został natomiast skompensowany przez nieoczekiwany spadek stopy bezrobocia do 5,8%.

Powyższe czynniki były wystarczające, aby utrzymać optymizm na Wall Street, gdzie bite były nowe historyczne rekordy, jednak bez dużej skali wzrostów - S&P500 zwyżkował o 0,7%. Główne indeksy europejskie wyglądały nieco słabiej, ale skala spadków była bardzo niewielka. W tym otoczeniu to, co działo się na GPW zaskakuje. WIG20 spadł o 1,9% i to właściwie na dużych spółkach skupiła się wyprzedaż. Średnie z WIG50 pozostały bez zmian, a małe z WIG250 spadły o 1%. RPP nie jest dobrym wytłumaczeniem, gdyż po decyzji zyskiwały banki mające dużą wagę w WIG20. Bardziej wypada spadki usprawiedliwiać wzrostem ryzyka geopolitycznego, gdyż na Ukrainie następuje intensyfikacja walk, aczkolwiek bez otwartej inwazji Rosji. Mogła istnieć jednak obawa, że do takiego ataku dojdzie w weekend, stąd większa migracja kapitału z GPW. Trzeba też zwrócić uwagę na wyniki spółek – w dużej części z nich ujawniają się negatywne niespodzianki związane z sankcjami rosyjskimi czy kursem rubla. Do takich zaskoczeń niewątpliwie można zaliczyć słabe wyniki LPP.

Bieżący tydzień nie będzie tak bogaty w dane i wydarzenia jak poprzedni, ale jednak kilka ciekawych informacji będzie podanych. Z Polski przede wszystkim będzie to inflacja CPI za październik, która prawdopodobnie utrzyma się w paśmie deflacji 0,3-0,4% r/r, oraz wstępna dynamika PKB za III kw. Oczekuje się spowolnienia do 2,8%, ale jeśli byłaby 3 z przodu, są szanse na pozytywną reakcję GPW. Dalej w pełni jest też sezon wyników – w tym tygodniu na nastrojach zaważyć mogą rezultaty finansowe Enei, KGHM, PZU, Cyfrowego Polsatu czy Synthosu. 

Analiza techniczna

Wykres 1. WIG20 w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Poziom pesymizmu na GPW negatywnie zaskoczył inwestorów w zeszłym tygodniu, kiedy to indeks WIG20 stracił 1,9%, negując wygenerowane wcześniej sygnały kupna. Wobec tego skomplikowała się nieco sytuacja techniczna bo od poziomu 2500 pkt znowu indeks oddziela opór na 2450 pkt. Do tego jeszcze blisko jest do wygenerowania sygnału sprzedaży z potencjałem spadku do 2350 pkt – chodzi o wsparcie w pobliżu 2400 pkt. Jest ono kluczowe i jeśli byki nie zdołają go utrzymać, należy liczyć się z możliwością powrotu na 2350 pkt, a tam dopiero będzie szansa na utworzenie formacji podwójnego dna.Wykres 2. CCC w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Na spółkę tygodnia wybieramy CCC ze względu na ustanowienie przez nią, w imponującym stylu, nowego historycznego maksimum na poziomie 145,9 PLN. W piątek po informacji, że spółka wejdzie do indeksu MSCI pojawił się na nią duży popyt, dzięki któremu wybicie z konsolidacji przy 130 PLN może robić wrażenie. Do tego wykonane to zostało przy olbrzymim obrocie, potwierdzającym dużą wagę sygnału. Po tak dużym wzroście zasadnym jest wyczekać na korektę, która nie powinna jednak być większa niż do 140 PLN. Jeżeli to wsparcie zostałoby przebite, wówczas wiarygodność sygnału kupna zmniejszy się. Kolejne wsparcie znajduje się blisko 133 PLN. Jednak bardziej prawdopodobne jest utrzymanie poziomu 140 PLN.

Autorzy: Zespół Zarządzający MM Prime TFI S.A.


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

do pobrania:

Przewiń do góry