10-06-2019

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 10 czerwca 2019 r.

Podsumowanie tygodnia


To był bardzo dobry tydzień dla większości giełd na świecie. Najbardziej cieszyli się inwestorzy amerykańscy – indeks S&P500 wzrósł o 4,4%, zaś NASDAQ o 3,9%. Głównym katalizatorem wzrostów było powszechne oczekiwanie na obniżki stóp procentowych. Niemal każdego dnia pojawiały się informacje, które zwiększał prawdopodobieństwo i skalę poluzowania polityki monetarnej przez Fed. W odpowiedzi na niską inflację i zaostrzenie wojen celnych szef Fed zasugerował, że bank centralny jest gotów do reakcji. Piątkowe słabe dane z rynku pracy upewniły inwestorów co do realizacji tego scenariusza. Nieco paradoksalne jest, że przyrost nowych etatów w sektorze pozarolniczym o 75 tysięcy miał być, zgodnie z wcześniejszą komunikacją Fedu, poziomem neutralnym dla stabilnej stopy bezrobocia. Obecnie jednak taki odczyt traktowany jest jako sygnał alarmowy dla polityki monetarnej. Tak naprawdę taka sytuacja jest bardzo korzystna dla akcji – bank centralny tym razem nie dąży do wywołania recesji, która schłodziłaby gospodarkę, tylko próbuje utrzymać koniunkturę na stabilnym, pozytywnym poziomie.

Co ciekawe, we wzrostach nie uczestniczyli giganci internetowi – kurs Google spadł o 3,5%, zaś Facebooka o 2,3%. Główna w tym wina administracji USA, która zapowiada działania przeciwko monopolistom internetowym. Także rynki rozwijające się zostały w tyle – indeks MSCI Emerging Markets wzrósł mniej, bo o 0,9%.

Duży optymizm panował w strefie euro – DAX zyskał 2,7%, zaś CAC40 3,0%. Przyczyny były podobne – Europejski Bank Centralny ogłosił, że w odpowiedzi na niską inflację, wojny handlowe i słabujący przemysł niemiecki przesuwa o kolejne miesiące cykl podwyżek stóp procentowych oraz przygotowuje arsenał narzędzi pobudzających gospodarkę. Pierwsze z nich, czyli tanie pożyczki dla banków TLTRO, są już opracowywane w szczegółach.

Polska giełda tylko częściowo uczestniczyła w światowych wzrostach – WIG wzrósł o 1,6%,WIG20 o 1,8%, mWIG40 o 1,4%, zaś sWIG80 skończył tydzień na tym samym poziomie. Gwiazdami były, co rzadkie, telekomy – podwyżki taryf Playa, w ślad za podobnym ruchem Orange, przekonały inwestorów o końcu wieloletniej wojny cenowej na rynku telekomunikacyjnym. W rezultacie Orange zyskał 23%, Play 21,1%, zaś Cyfrowy Polsat 8,6%. Minusy z drugiej strony pojawiły się na notowaniach energetyki, firm wydobywczych i sprzedawców odzieży.

Kalendarium w tym tygodniu będzie dużo uboższe niż w zeszłym. Warto zwrócić uwagę na środowe odczyty inflacji CPI i PPI z Chin oraz odczyt inflacji CPI i bazowej z USA. Najważniejszym dniem będzie jednak piątek, kiedy to opublikowane zostaną dynamiki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej za maj z Chin oraz USA.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

Przewiń do góry