02-06-2020

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 1 czerwca 2020 r.

Podsumowanie tygodnia


W ślad za stopniowym otwieraniem się globalnych gospodarek, zeszły tydzień na rynkach akcji zakończył się pokaźnymi wzrostami (S&P 500 +3,01%, DOW +3,75%, DAX +4,63%, CAC +5,64%). Powolny, lecz stały spadek liczby nowych infekcji umożliwił częściowe zniesienie ograniczeń, zwiększające tym samym zaufanie inwestorów do ryzykownych aktywów. Cykliczne sektory amerykańskiej gospodarki, takie jak finanse i przemysł, osiągnęły w ubiegłym tygodniu stopy zwrotu lepsze od innych sektorów. Co ciekawe, wszystkie główne indeksy w USA są już na plusie od początku roku. Biorąc pod uwagę analizy mówiące o czekającym Amerykanów, największym od 1929 r. kryzysie gospodarczym, jest to nad wyraz zastawiające. Rynek liczy na szybkie odbicie największej z gospodarek światowych i aż strach pomyśleć, co czeka inwestorów, jeśli ten scenariusz nie ulegnie materializacji.

Akcje europejskich emitentów zareagowały pozytywnie na proponowany przez Komisję Europejską Plan Odbudowy w wysokości 750 miliardów euro. Plan wymaga zatwierdzenia przez wszystkich członków UE i obejmuje dotacje dla krajów członkowskich. Nieoficjalnie mówi się, że Polska ma być jednym z największych beneficjentów planu. Indeksy w Warszawie zakończyły tydzień na solidnych plusach (WIG20 +5,66%, WIG +4,82%, mWIG40 +2,88%, sWIG80 +2,35%). Z technicznego punktu widzenia. WIG Banki (+6%) pokazałby jeszcze wyższą stopę zwrotu, gdyby nie decyzja Rady Polityki Pieniężnej, która zdecydowała się na nieoczekiwaną obniżkę stóp procentowych. Stopa referencyjna wynosi obecnie 0,1%, stopa lombardowa 0,5%, depozytowa 0%, a redyskontowa 0,11%. Warto zwrócić uwagę na słaby wynik indeksu WIG.Games (0,1%) co wiązało się z realizacją zysków na spółkach, będących największymi beneficjentami pandemii COVID-19.

                                                                                                                                                   MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

Przewiń do góry