14-09-2020

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 07 września 2020 r.

Podsumowanie tygodnia


Na światowych giełdach byliśmy w zeszłym tygodniu świadkami powrotu zmienności. Znaczne przeceny, które były pokłosiem realizacji zysków po sierpniowych wzrostach były bardzo mocno widoczne w USA. Technologiczny Nasdaq poniósł największe straty, spadając o 3,27%. Indeks S&P 500 również spadł, lecz o 2,31%. Przed ostatnim tygodniem indeks S&P 500 rósł przez cztery tygodnie z rzędu, a akcje spółek technologicznych doprowadziły indeks do nowego rekordu. Siła rynku akcji, pozornie oderwana od obecnych fundamentów gospodarczych, była do tej pory wspierana przez agresywne bodźce fiskalne i monetarne oraz oczekiwania, co do wzrostu gospodarczego w przyszłości. Departament Pracy opublikował w zeszłym tygodniu bardzo dobre dane pokazujące stopę bezrobocia na poziomie 8,4% (vs oczekiwane 9,8%). W sierpniu gospodarka amerykańska zwiększyła również liczbę miejsc pracy o 1,4 miliona, przy wzroście produktywności o 10,1% (oczekiwane +7,4%). Z gorszych informacji, na froncie handlowym deficyt USA osiągnął najwyższy od 12 lat poziom.

W Europie akcje cofnęły się w ślad za spadkami na amerykańskich giełdach. Jednak informacje o rozmowach na temat fuzji między hiszpańskimi pożyczkodawcami Bankia i CaixaBank pomogły ograniczyć straty. W przeliczeniu na walutę lokalną ogólnoeuropejski indeks STOXX Europe 600 zakończył tydzień o 1,76% niżej. Niemiecki indeks Xetra DAX spadł o 1,46%, francuski CAC 40 spadł o 0,76%, włoski FTSE MIB spadł o 2,27%, a brytyjski FTSE 100 o 2,76%.

W Warszawie główne indeksy spadały bardziej niż za oceanem. WIG spadł o 3,28%, WIG20 o 3,92%, mWIG40 o 2,22%, a sWIG80 najmniej, bo o 1,53%. Najsłabszym indeksem branżowym okazał się indeks WIG-energia, który stracił w ciągu tygodnia ponad 12%. Największe spadki zanotowały Tauron (-19,85%) oraz PGE (-13,69%). Z danych makro % warto nadmienić, że ostateczne dane PKB w drugim kwartale okazały się zgodne z oczekiwaniami i spadły o 8,2% r/r.


MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 

Przewiń do góry