06-10-2020

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 05 października 2020 r.

Podsumowanie tygodnia


Amerykańskie akcje przezwyciężyły niepewność dotyczącą ożywienia gospodarczego i zakończyły tydzień na plusach (S&P +2,5% ; Dow +1,46%) w nadziei, że Kongres, pomimo wstrzymania prac w Senacie do 19 października, osiągnie porozumienie w sprawie kolejnego pakietu stymulującego. Inwestorzy ponownie skierowali uwagę na pandemię koronawirusa i jej skutki po wiadomościach, że prezydent Trump i pierwsza dama Melania Trump uzyskali wynik pozytywny na obecność COVID-19 i przejdą kwarantannę. Na froncie gospodarczym gospodarka amerykańska dodała 661 tys. miejsc pracy (oczekiwano przyrostu o 859 tys.), co oznacza spowolnienie tempa przyrostu miejsc pracy, ale stopa bezrobocia okazała się lepsza niż oczekiwano i wyniosła 7,9%. Wygląda na to, że ożywienie gospodarcze wkracza w wolniejszą fazę, ale stopniowa poprawa sytuacji na rynku pracy, przy niskich stopach procentowych i bodźcach fiskalnych, powinna wesprzeć PKB.

Akcje w Europie odbijały, po tym jak inwestorzy postanowili kupować przecenione (zwłaszcza w sektorze finansowym) akcje. Europejski indeks STOXX Europe 600 zakończył tydzień o 2,02% wyżej. Niemiecki indeks DAX wzrósł o 1,76%, francuski CAC 40 o 2,01%, a włoski FTSE MIB o 1,96%. Brytyjski indeks FTSE 100 wzrósł o 1,78%.

W Warszawie, w ostatnim tygodniu, również notowaliśmy wzrosty głównych indeksów. WIG wzrósł o 0,92%, WIG20 o 0,69%, a mWIG40 o 1,72%. Najsłabiej zachował się indeks najmniejszych spółek, sWIG80 (+0,22%). W gronie największych spółek najlepiej zachowywały się akcje CCC (+28,47%), które pomimo słabych wyników za drugi kwartał, pokazały obiecujące wstępne wyniki za trzeci kwartał. Po drugiej stronie znalazły się tym razem akcje największego polskiego developera gier wideo – CD Projekt. Inwestorzy negatywnie odebrali wiadomość o wprowadzeniu sześciodniowego tygodnia pracy oraz pogłoskami o niezadowalających poziomach sprzedaży Cyberpunka w USA. Pomimo dementi tej ostatniej informacji, kurs zakończył tydzień poniżej poziomu 400 zł.


MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 

Przewiń do góry