03-03-2020

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 02 marca 2020 r.

Podsumowanie tygodnia


Posiadacze akcji doświadczyli największego tygodniowego spadku cen na giełdach od dekady z powodu rosnących obaw, że wybuch koronawirusa przerodzi się w globalną pandemię mającą poważne konsekwencje dla wzrostu gospodarczego. Podczas gdy tempo nowych przypadków zwolniło w Chinach, nagłówki, że wirus rozprzestrzenia się w ekspresowym tempie poza Chinami, wywołały pierwszą 10% korektę w S&P 500 od 2018 roku. Zmienność gwałtownie wzrosła, a ceny surowców lawinowo spadały. Jedynie ceny obligacji rosły, pomagając ustabilizować wyceny portfeli inwestorów. Biorąc pod uwagę niepewność skutków ekonomicznych wirusa i jego wpływ na zyski przedsiębiorstw, rozsądne jest oczekiwanie, na stabilizację zmienności cen aktywów.

Kluczowym pytaniem dla inwestorów wydawało się, czy Rezerwa Federalna czeka na konkretne dowody wpływu COVID-19 na wzrost, zanim obniży stopy procentowe. W piątek rano James Bullard, prezes Rezerwy Federalnej St. Louis, zdawał się przyczyniać do wyprzedaży na rynku kontraktów terminowych, gdy stwierdził w oświadczeniu, że Fed jako scenariusz bazowy nie planuje zmian poziomu stóp procentowych. Rynki odreagowały nieco później tego samego dnia, po tym, jak przewodniczący Fed Jerome Powell wydał oświadczenie, w którym potwierdził, że wybuch „stanowił ewoluujące ryzyko”, jednocześnie obiecując, że Fed „skorzysta z narzędzi i będzie działał odpowiednio do wspierania gospodarki”. Kontrakty futures na fundusze federalne zakończyły trading wskazując na 100% szansę na obniżkę stóp procentowych podczas następnego posiedzenia Fed w marcu, z około 58% szansą na co najmniej pełny punkt procentowy obniżek do końca roku .

Europejskie akcje spadły również najbardziej od czasu kryzysu finansowego w 2008 r. W obawie, że szybkie rozprzestrzenianie się wirusa COVID-19 spowalnia globalny wzrost gospodarczy. Większość głównych indeksów, w tym ogólnoeuropejski indeks STOXX Europe 600 i indeksy poszczególnych krajów dla Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Włoch, spadła o 11% do 12%.

Najbardziej dotknięte zostały Włochy. Władze tego kraju szybko przystąpiły do ​​powstrzymania największego wybuchu wirusa COVID-19 w Europie, zamykając 11 miast w północnych regionach Veneto i Lombardii. Wirus pochłonął 17 osób i zainfekował 655 osób w okolicy, gdzie fabryki dostarczają kluczowe komponenty dla europejskiego przemysłu. W Mediolanie zamknięto, szkoły, biura i część atrakcji turystycznych. Południowy region Basilicata nałożył kwarantannę na osoby przybywające z północy kraju. Włoskie akcje spadły o ponad 11% w ciągu tygodnia w związku ze zwiększonymi obawami o techniczną recesję w pierwszym kwartale, który byłby czwartym za 12 lat.

Na początku nowego tygodnia jesteśmy świadkami odreagowania dotkliwych spadków poprzedniego. Zalecamy jednak dalszą ostrożność. Jedynie spadek dynamiki nowych zachorowań może zahamować strach i ogromną zmienność cen aktywów.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 

Przewiń do góry