08-04-2015

Miesięczny komentarz MM Prime TFI S.A. - marzec 2015

Podsumowanie marca


Po lutym charakteryzującym się hossą małych spółek, marzec był miesiącem minimalnej przewagi średniaków z mWIG40. Zyskały one mniej niż w poprzednim miesiącu, bo tylko 2,1%. Jednocześnie słabiej zaprezentowały się spółki z sWIG80 z 1,4% wzrostem, a nieco ponad jednoprocentową dynamikę zwyżek utrzymały spółki z WIG20. Co ważne na plus w ujęciu miesięcznym wyszły spółki z sektora bankowego, które w poprzednim miesiącu były kulą u nogi indeksu w wyniku następstw dotyczących znaczącego portfela kredytów we franku szwajcarskim. Dobry sentyment podtrzymany został już na początku miesiąca za sprawą oczekiwanej decyzji o obniżeniu stóp procentowych. Podstawowym argumentem stojącym za takim ruchem stała się projekcja inflacyjna NBP z perspektywą przedłużającej się deflacji. Istotny w kontekście decyzji był także większy od wstępnego odczytu wzrost PKB. O ile argumenty te były dość przewidywalne, tak zaskoczeniem była sama skala obniżek, dwukrotnie przewyższająca zakładane 25pb. Wedle słów Marka Belki decyzja ta była zakończeniem cyklu obniżek. Spośród interesujących zdarzeń krajowych, uwagę warto zwrócić na istotne marcowe przejęcie. Większościowy pakiet TVNu trafił do Scripps Networks Interactive, właściciela marek takich jak HGTV, Travel Channel czy Food Network. Kurs nie zareagował na informację pozytywnie, a spółka zakończyła marzec na znacznym minusie. Lepiej radziły sobie spółki, które pozytywnie zaskoczyły rynek wynikami za rok 2014. Należą do nich m.in. Amica Wronki, ZUE, Benefit Systems, Alumetal i Police. 

Wzrosty wyhamowały nieco parkiety rozwiniętych rynków europejskich. Francuski CAC40 zyskał tylko 1,7%, czyli porównywalnie do największego indeksu w Warszawie. Przodował DAX z 5-procentową zwyżką. Argumentem za wzrostem są pozytywne informacje na temat wdrażania luzowania ilościowego. Zgodnie ze słowami Mario Draghiego, skup obligacji przebiega bez zakłóceń, a na rynkach panuje odpowiednia płynność. Negatywnie odbierana jest natomiast kwestia greckiego zadłużenia i obaw o spłatę pierwszej transzy pożyczki. Ze spadkiem o 1,7% miesiąc zakończył S&P500. Tym samym indeks dwukrotnie odbił się od historycznego szczytu w okolicach 2115 punktów. Nie pomogła bardziej gołębia od oczekiwań wymowa komunikatu FED. Informacja o usunięciu wzmianki o cierpliwości w podnoszeniu stóp wpłynęła na wzrosty wyłącznie krótkoterminowo. Wzrost awersji do ryzyka związanego z rynkiem akcji związany był z atakiem Arabii Saudyjskiej i państw Rady Krajów Zatoki Perskiej na Jemen. W czołówce globalnej znalazł się argentyński Merval. Hossa trwająca od grudnia poprzedniego roku nabiera tempa, a tylko w marcu główny indeks giełdy w Buenos Aires zanotował wzrost o 12,9%.

Analiza techniczna - GPWWykres 1. WIG w ujęciu dziennym. Źródło: Stooq.pl

Trwająca od końca stycznia dobra passa indeksu szerokiego rynku w niedługim czasie może spotkać się z poważnym oporem. Mowa o poziomie 55 687 pkt, czyli górnym ograniczeniu kanału kształtującego się od przeszło półtora roku. Perspektywa walki z najważniejszym oporem pojawiła się, gdy przed kilkoma dniami indeks z powodzeniem mierzył się z okolicami 54 075 pkt. Sztuka ta nie udała się w drugiej połowie marca, co może świadczyć o konieczności wystąpienia większej korekty. Tym samym kwiecień lub maj to miesiące, w których indeks powalczy o wybicie górą z trendu horyzontalnego.

Analiza techniczna – DAXWykres 2. DAX w ujęciu dziennym. Źródło: Stooq.pl

Kolejny miesiąc i kolejne historyczne rekordy – tak podsumować można wyniki niemieckiego DAXa. W marcu indeks zyskał 5% i w połowie miesiąca ustanowił nowe maksimum na 12 219 pkt. Od tamtej pory siła trendu wzrostowego nieco wyhamowała, lecz wciąż nie nastąpiło wybicie dołem z krótkoterminowego kanału wzrostowego. Wręcz przeciwnie, pod koniec miesiąca indeks ponownie wykazał chęć do wzrostów. W pozytywnym scenariuszu górne ograniczenie kanału znajduje się kilkaset punktów wyżej, a w marcu jednym z nielicznych sygnałów do spadków było kształtowanie się wskaźnika MACD.

Autorzy: Zespół Zarządzający MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

do pobrania:

Przewiń do góry