06-03-2015

Miesięczny komentarz MM Prime TFI S.A. - luty 2015

Podsumowanie lutego


Luty na warszawskim parkiecie przebiegał pod znakiem hossy małych spółek, co doskonale widać po wynikach poszczególnych indeksów. Najbardziej umacniały się spółki z sWIG80. W poprzednim miesiącu zyskały one niemalże 6%, odrabiając część strat odnotowaną w roku 2014. W tym przypadku za czynniki wzrostu uznać można ożywienie w gospodarce i niskie stopy procentowe. Na początku lutego Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopę referencyjną na najniższym w historii poziomie 2%. Decyzja ta odzwierciedliła konsensus rynku, zakładający obniżkę dopiero w marcu, kiedy argumentem gołębi będzie także projekcja inflacyjna NBP z perspektywą przedłużającej się deflacji. Nieco słabiej spisywały się średnie spółki z 3,4% wzrostem, a tradycyjnie już najgorzej wypadły blue chipy. Zwyżka tylko o 1,1% związana była z pozostawaniem pod presją sektora bankowego. Spółki o znaczącym udziale w indeksie WIG20 wciąż nie odreagowały problemów związanych ze znaczącym portfelem kredytów we franku szwajcarskim. W tym przypadku nadzieją byłoby dalsze umacnianie się złotego w stosunku do franka. Obecnie obserwujemy jednak ustabilizowanie zmienności kursu CHF/PLN w okolicach 3,90. Wzrosty warszawskich indeksów mogłoby wesprzeć także lokowanie na GPW nadwyżek płynnościowych z krajów rozwiniętych.

Tradycyjnie już lepiej od polskich parkietów wypadły rynki krajów rozwiniętych. Niemiecki DAX urósł w lutym aż o 6,6%, a zbliżony do styczniowego wzrost odnotował francuski CAC40. Największe zwyżki spośród światowych giełd zanotowały rosyjskie RTS i MICEX. Nieco gorzej wypadły indeksy słowackie i ukraińskie, a istotny opór z 2007 roku pokonał Nikkei 225. Świetnie spisywał się także S&P500 z 5,5% zwyżką. Hossa na Wall Street wspierana była przez bardziej gołębie od oczekiwań zapiski z protokołu FOMC. Potwierdzona została intencja do utrzymania niskich stóp procentowych przez znaczny okres czasu. Uwagę członków przykuła także wzmianka o "cierpliwości w podnoszeniu stóp" i obecnym braku możliwości z niej rezygnacji. Lepsze od oczekiwań były istotne dane z amerykańskiego rynku pracy. Przy prognozie wynoszącej 234 tys., zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym wyniosła aż 257 tys. Rynki europejskie korzystnie reagowały na wydarzenia jednorazowe. Chociażby DAX wzrastał po niemającej odzwierciedlenia w praktyce informacji o zawieszeniu broni i planach wycofywania ciężkiej artylerii z Ukrainy. Awersję inwestorów do ryzyka zmniejszyła także wiadomość o zgodzie na przedłużenie programu pomocowego dla Grecji o cztery miesiące, pod warunkiem przeprowadzenia odpowiednich reform. Potwierdzenie ich w praktyce pozostaje jednak kwestią wątpliwą, a nadzieją na marcowe wzrosty europejskich indeksów jest rozpoczęcie wyczekiwanego programu QE.

Analiza techniczna - GPWWykres 1. WIG w ujęciu dziennym. Źródło: Stooq.pl

Długoterminowy trend horyzontalny indeksu szerokiego rynku ze wsparciem na poziomie 48 765 pkt i oporem na 55 687 pkt to zmora GPW od przeszło półtora roku. Na nic zdało się przekroczenie w połowie miesiąca istotnego oporu na 52 585 pkt, będącego środkiem wielomiesięcznego trendu bocznego. W ciągu ostatnich dni indeks powrócił do pokonanego wcześniej poziomu i w marcu zmagał się będzie z jego obroną. Odbicie od wsparcia zwiastować będzie ruch co najmniej do 54 031 pkt. Zejście poniżej bariery oznaczać będzie z kolei możliwość testowania nawet wsparcia na 49 931 pkt.

Analiza techniczna – DAXWykres 2. DAX w ujęciu dziennym. Źródło: Stooq.pl

W porównaniu do poprzedniego miesiąca, sytuacja techniczna na niemieckim DAX-ie nie uległa większym zmianom. Indeks nieustannie śrubuje nowe rekordy. Pod koniec lutego przekroczył 11 000 pkt po minimalnej korekcie w dniach wcześniejszych. Tym samym droga do dalszych wzrostów wydaje się być otwarta, a ich katalizatorem może stać się uruchomienie europejskiego programu wykupu obligacji. Z drugiej strony techniczne sygnały do odreagowania wzrostów napływają ze wskaźnika RSI i przecięcia przez MACD linii sygnalnej od góry.

Autorzy: Zespół Zarządzający MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

do pobrania:

Przewiń do góry