ABC

czyli przystępnie o funduszach inwestycyjnych

Czy zyski z funduszu są gwarantowane?

Wyniki funduszu nie są gwarantowane, ale uprawdopodobnione umiejętnościami zespołu zarządzającego aktywami. Dzięki temu wyniki funduszy nie są obciążone kosztami gwarancji, nie wymagają także długoterminowego zamrożenia wpłaconych środków.

Z jakimi opłatami wiąże się inwestowanie w fundusze?

Opłaty towarzyszące zarządzaniu funduszami to:

opłata stała za zarządzanie (niezależnie od wyniku), jak również opłata za sukces (success fee - zależne od wyniku).

MM Prime TFI nastawia się głównie na wynagrodzenie za sukces. Tym samym wartością nadrzędną dla MM Prime jest osiągnięcie jak najlepszych wyników dla Klienta.

Jakie przepisy prawa regulują działanie FIZ-ów?

Opłaty towarzyszące zarządzaniu funduszami to:

Głównymi aktami prawnymi, który regulują działanie funduszy inwestycyjnych zamkniętych są:

  • Ustawa o funduszach inwestycyjnych wraz z rozporządzeniami wykonawczymi
  • statut funduszu.
Dlaczego w jednych funduszach kupuje się jednostki a w innych certyfikaty?

Jest to związane z rodzajem funduszu – fundusze otwarte (FIO) mają jednostki uczestnictwa a fundusze zamknięte (FIZ) certyfikaty inwestycyjne.

Kto może zainwestować środki w fundusze inwestycyjne?

Co do zasady środki mogą być inwestowane zarówno osoby fizyczne i prawne, jak i jednostki nie posiadające osobowości prawnej. W przypadku funduszy zamkniętych (FIZ) oferta emisji certyfikatów może być skierowana do inwestorów, którzy spełniają określone kryteria.

Jaka jest minimalna wartość inwestycji w fundusze inwestycyjne?

Minimalna wartość inwestycji różni się w zależności od funduszu. Fundusze otwarte mają je na względnie niskim poziomie (np. 100 zł, 1000 zł), podczas gdy w funduszach zamkniętych minimalna kwota inwestycji jest zazwyczaj istotnie wyższa - w przypadku funduszy niepublicznych reguluje to ustawa o funduszach inwestycyjnych.

W przypadku funduszy zamkniętych MM Prime TFI będących funduszami niepublicznymi osoby fizyczne obejmujące certyfikaty muszą zgodnie z ustawą o funduszach inwestycyjnych spełnić wymóg minimalnej inwestycji na poziomie stanowiącym nie mniej niż równowartość 40 tys euro.

Czy uczestnicy funduszu odpowiadają za zobowiązania funduszu?

Uczestnicy funduszu nie odpowiadają za jego zobowiązania (Art. 6 ust. 3 Ustawy o funduszach inwestycyjnych).

W co inwestowane są środki powierzone funduszom?

Fundusze inwestycyjne posiadają określoną politykę inwestycyjną, która określa klasy aktywów i ich udział w strukturze aktywów funduszu. MM Prime posiada obecnie dwa fundusze – Akcji i Depozytowy. Depozytowy ma zachowawczą politykę inwestycyjną zakładającą przewagę instrumentów dłużnych, natomiast akcyjny może lokować do 100% środków w indeksy giełdowe oraz akcje spółek notowanych na parkietach w Polsce i na świecie.

Kto odpowiada za zarządzanie środkami powierzonymi TFI?

Funkcję tę pełnią Zarządzający Funduszami. Naszych zarządzających możesz znaleźć tutaj: http://www.mmprime tfi.pl/pl/o-nas/mm-prime-managementteam .

W jaki sposób można nabyć certyfikaty?

Certyfikaty inwestycyjne można nabyć na rynku pierwotnym (podczas ich emisji) lub na rynku wtórnym (od dotychczasowego uczestnika funduszu który chce je sprzedać - pod warunkiem że zbywalność certyfikatów nie jest ograniczona).

W przypadku MM Prime TFI nabycie certyfikatów w ramach emisji możliwe jest bezpośrednio w naszej centrali, poprzez naszych pracowników oraz współpracujące z nami sieci dystrybucji. Więcej tutaj: http://www.mmprimetfi.pl/pl/kontakt#form .

W jaki sposób można wypłacić środki z funduszy MM Prime TFI?

Wypłaty z funduszy zarządzanych przez MM Prime TFI odbywają się zgodnie ze Statutem w dniach wykupu (co miesiąc) pod warunkiem złożenia pisemnej dyspozycji przez Uczestnika funduszu (tzw. żądania wykupu). Szczegółowe warunki wykupu certyfikatów zostały podane w Statucie każdego z funduszy. Miesięczny okres wykupu pozwala na wysoki stopień płynności inwestowanych środków.

Co się dzieje w przypadku śmierci Uczestnika funduszu?

Wszystkie posiadane certyfikaty inwestycyjne wchodzą w skład masy spadkowej i podlegają dziedziczeniu zgodnie z przepisami dotyczącymi spadków (art. 922 i nast. Kodeksu Cywilnego).

Jak często dokonywana jest wycena certyfikatów inwestycyjnych?

W funduszach kapitałowych MM Prime TFI wycena certyfikatów odbywa się co tydzień. Generalnie wycena certyfikatów przeprowadza jest z częstotliwością określoną w statucie funduszu (nie rzadziej niż raz na 3 miesiące).

Co to jest benchmark funduszu?

Benchmark funduszu inwestycyjnego pełni rolę punktu odniesienia, pozwalającego ocenić wyniki zarządzania. Służy też jako miara odniesienia przy naliczaniu zmiennej opłaty za zarządzanie, tzw. success fee. Benchmarkiem mogą być na przykład indeksy giełdowe jak WIG20 lub rentowność bonów skarbowych. Przy okazji definiowania benchmarku warto wspomnieć, że w MM Prime TFI benchmark jest uzależniony od stopy procentowej na rynku międzybankowym i jest dodatni - co powoduje że miarą sukcesu jest pobicie rynku w wartościach bezwzględnych (jeśli np. rynek giełdowy spada to aby naliczyć success fee musimy pobić dodatni benchmark a nie spaść mniej niż indeks giełdowy).

Czym jest TFI?

Towarzystwo funduszy inwestycyjnych jest spółką akcyjną, której jedynym przedmiotem działalności jest tworzenie funduszy inwestycyjnych i zarządzanie nimi, w tym pośrednictwo w zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa, i reprezentowanie funduszy wobec osób trzecich. Prowadzenie działalności przez towarzystwo funduszy inwestycyjnych wymaga uzyskania zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego. Po uzyskaniu zezwolenia na prowadzenie działalności towarzystwo funduszy inwestycyjnych podlega stałemu nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego.

Czym jest fundusz inwestycyjny?

Fundusz inwestycyjny jest osobą prawną, której wyłącznym przedmiotem działalności jest lokowanie środków pieniężnych zebranych w drodze publicznego, a w przypadkach określonych w ustawie również niepublicznego, proponowania nabycia jednostek uczestnictwa albo certyfikatów inwestycyjnych, w określone w ustawie papiery wartościowe, instrumenty rynku pieniężnego i inne prawa majątkowe. (Art. 3 pkt. 1 Ustawy o Funduszach Inwestycyjnych). Zasady organizacji i działania funduszu oraz jego politykę inwestycyjną określa statut funduszu inwestycyjnego oraz jako nadrzędny dokument - Ustawa o Funduszach Inwestycyjnych. Fundusz inwestycyjny podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego.

Czy środki zgromadzone w funduszach są bezpieczne?

Tak.
Środki zgromadzone w funduszach są bezpieczne, ponieważ:

  • zarówno TFI, jak i bank depozytariusz zgodnie z ustawą zobowiązani są działać w sposób należycie zabezpieczający interesy uczestników funduszu (bank przechowuje aktywa funduszu, kontroluje rozliczenia i zgodność transakcji z przepisami),
  • aktywa funduszu przechowywane są na rachunkach banku depozytariusza.

Jednakże należy mieć na uwadze, że inwestycja w fundusze, jak każda inwestycja, związana jest z ryzykiem. Dlatego też decyzję o zakupie certyfikatów należy podjąć po dokładnym przestudiowaniu dokumentów regulujących zarówno funkcjonowanie samego funduszu (m.in. jego statutu), jak i zawierających informację na temat emitowanych certyfikatów (m.in. warunków emisji).

Przewiń do góry