31-03-2025

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 24 marca 2025 r.

Podsumowanie tygodnia


W minionym tygodniu zmienność na rynkach giełdowych wyraźnie wyhamowała wobec braku nowych aż tak groźnych zapowiedzi D. Trumpa i braku negatywnej niespodzianki w Niemczech ws. głosowania nad programami inwestycji infrastrukturalnych. Jednak akurat to było też okazją do realizacji zysków z pokaźnych już tegorocznych wzrostów na DAX-ie. W efekcie w ciągu tygodnia spadł on o 0,4%. Tymczasem S&P500 lekko odbiło, rosnąc o 0,5%. Póki co to jednak nic więcej jak zastopowanie spadków. Był to też tydzień z posiedzeniem FOMC, gdzie stóp nie zmieniono – zgodnie z oczekiwaniami, ale i nie wskazano wprost, czy Fed będzie skłonny do ich rychłego obniżania. Projekcje stóp członków FOMC poszły nieco w górę - na poprzednim posiedzeniu tylko jeden członek Fed nie uwzględnił żadnych zmian stóp procentowych w 2025 r., w porównaniu z czterema obecnie. Na konferencji prasowej Powell zauważył, że nastąpiło "umiarkowanie w wydatkach konsumpcyjnych" i przewiduje, że cła mogą wywrzeć presję na wzrost cen. Widzi on większą niepewność gospodarczą i wyższe ryzyko recesji, aczkolwiek wciąż małe. Nie przekreśla to szans na obniżki stóp w drugiej połowie roku, ale obarczone jest to dużym ryzykiem.

Na GPW wreszcie przyszło małe schłodzenie nastrojów, ale tu bardziej zaważył czynnik polityczny niż realna wyprzedaż i realizacja zysków. Wypowiedzi polityków Polski 2050 biją w banki. Najnowszym pomysłem było wprowadzenie dodatkowego opodatkowania zysków banków w celu przeznaczenia pozyskanych środków np. na obronność. Sprowokowało to do małej wyprzedaży banków. Dlatego też indeks WIG20 stracił 1,1%. Poza bankami mocno spadły jeszcze akcje Dino, Budimexu i Pepco. Był to też tydzień wygasania kontraktów terminowych, dlatego niektóre zmiany mogły być wymuszone właśnie tym. Na szerokim rynku obraz był już dużo lepszy. Indeks mWIG40 zyskał 2,1%, a sWIG80 poszedł w górę o 1%. W efekcie WIG spadł tylko o 0,2%.

Ten tydzień GPW rozpoczęła w dobrych nastrojach, na czele z odreagowaniem spadków na bankach po wypowiedzi MAP o tym, że dodatkowe opodatkowanie banków to zły pomysł. Niemniej, dane o sprzedaży detalicznej, pokazujące tylko wzrost o 0,6% r/r w lutym były już dużo gorsze od oczekiwań i stawiają spółki konsumenckie w trudniejszej sytuacji. Indeksy PMI dla przemysłu z Francji i Niemiec były za to wyraźnie lepsze od prognoz, natomiast rozczarowała kondycja sektora usług w Niemczech. W dalszej części tygodnia warto jeszcze zwrócić uwagę na indeks Ifo z Niemiec, szereg indeksów koniunktury w USA, finalną dynamikę PKB z USA za IV kw., a przede wszystkim na piątkowy raport o wydatkach i dochodach Amerykanów, wraz z ważnymi dla Fedu miarami inflacji – PCE i PCE core.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 




Przewiń do góry