13-10-2023

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 9 października 2023 r.

Podsumowanie tygodniaZeszłego tygodnia nie można zaliczyć do udanych, bo jednak na rynkach światowych przeważały spadki, ale doszukać się można też pozytywów. To dlaczego mamy korektę jest jasne – dalsza restrykcyjna polityka Fedu, a do tego także problem z inflacją w strefie euro. Wysokie ceny ropy dopełniają obrazu całości. Jednak gdzieś rynek może szukać już powoli odbicia. W zeszłym tygodniu zaskakującą reakcję obserwowaliśmy po mocnych danych z rynku pracy w USA – mimo pozytywnej rewizji za sierpień i przyroście o 336 tys. miejsc pracy w sektorze pozarolniczym we wrześniu, Wall Street tylko początkowo zareagowała negatywnie. Później już przewaga kupujących była znacząca. Dzięki temu bilans tygodnia na Wall Street był pozytwny. Indeks S&P500 urósł o 0,5%, a NASDAQ aż o 1,6%. W Europie Zachodniej spadki sięgały ok. 1%. Skorzystanie z dobrej sesji w USA komplikuje weekendowy zbrodniczy atak Hamasu na Izrael, powodujący wzrost ryzyka geopolitycznego.

Nawet na tle Europy Zachodniej, GPW wyglądała słabo. Spadek WIG-u sięgał 2,3%, napędzany spadkami na całym rynku właściwie w podobnej skali. Daje się znać przedwyborcze napięcie, a używanie spółek Skarbu Państwa do kampanii wyborczej odbija się na wycenach. Energetyka, surowce i PKN silnie zniżkowały. Negatywnie też oddziałuje fakt braku klarownego scenariusza powyborczego, bo sondaże są niejednoznaczne. W grę mogły też wchodzić kwestie typowo „flowowe” – ABB na Allegro o wartości 1,2 mld PLN spowodowało z jednej strony presję na akcje Allegro (-10%), a z drugiej fundusze mogły wyprzedawać inne akcje, aby znaleźć płynność pod objęcie akcji z paczki Allegro. Wysokie koszty produkcji i marketingu Phantom Liberty przykryły większą od oczekiwań sprzedaż tego dodatku, potęgując dalszą presję na CD Projekt (-14%). Natomiast niewielka tylko obniżka stóp procentowych o 25 pb. przez RPP, połączona z potwierdzeniem celu inflacyjnego oraz zapowiedziami stopniowych obniżek stóp, zostały pozytywnie odebrane przez sektor bankowy, który mocno zyskiwał w zeszłym tygodniu. To uchroniło nasz rynek przed jeszcze głębszą deprecjacją.

W tym tygodniu danych makro jest już dużo mniej. Rozgrywanie mocnego rynku pracy w USA wraz z weekendowymi tragicznymi wydarzeniami w Izraelu niosącymi ryzyko zaostrzenia sytuacji geopolitycznej (i tak już mocno napiętej) mogą ciążyć na sentymencie do rynków akcji w tym tygodniu. Natomiast z danych makro zdecydowanie najważniejsze będą odczyty inflacji w USA - w środę inflacja PPI, a w czwartek kluczowy odczyt CPI za wrzesień. Poza tym poznamy też protokół z ostatniego posiedzenia FOMC. Warto też zwrócić uwagę na wstępną wersję raportu Uniwersytetu Michigan.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 

Przewiń do góry