05-12-2016

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 5 grudnia 2016 r.

Podsumowanie


Według rynku grudniowa podwyżka stóp procentowych przez FOMC pozostaje jedynie formalnością. W gruncie rzeczy nastawienie to nie pozostaje bezpodstawne – najnowsze dane makroekonomiczne ze Stanów po raz kolejny potwierdziły siłę amerykańskiej gospodarki. Odczyty dynamiki annualizowanego wzrostu PKB (3,2%), indeksu Chicago PMI (57,6 pkt), czy też przemysłowego indeksu PMI (54,1 pkt) okazały się wyraźnie wyższe od prognoz. Co więcej nie zawiodły również payrollsy. Zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym wyniosła 178 tys. wobec oczekiwań na poziomie 175 tys. Stopa bezrobocia osiągnęła wartość 4,6% względem konsensusu na poziomie 4,9%. Mimo wszystko sentyment rynkowy nie sprzyjał amerykańskim indeksom. W skali całego tygodnia, DJI wzrósł o 0,1%, natomiast NASDAQ stracił 2,7%, a S&P500 zniżkował o 1%. Miniony tydzień przyniósł także spadki na europejskich parkietach – niemiecki DAX stracił 1,7%, brytyjski FTSE250 1%, a francuski CAC40 0,5%. Warto podkreślić, że w ubiegłym tygodniu odnotowano również istotne wzrosty cen ropy naftowej. Te były pochodną najnowszych międzynarodowych porozumień dotyczących ograniczenia wydobycia tegoż surowca. W centrum uwagi inwestorów znalazło się także włoskie referendum. Według pierwszych sondaży exit poll proponowane zmiany zostały odrzucone. To oznacza, że premier Matteo Renzi poda się do dymisji wraz z całym rządem.

Sentyment rynkowy nie do końca sprzyjał inwestorom z Książęcej. W skali całego tygodnia, WIG20 zniżkował o 0,7%, a sWIG80 o 0,3%. Nie zawiódł mWIG40, który wzrósł o 1,1%. Inwestorzy poznali przemysłowy indeks PMI, którego wartość wyniosła 51,9 pkt wobec oczekiwań na poziomie 50,8 pkt. Mimo wszystko niniejszy odczyt stanowi niewielkie pocieszenie w kontekście ostatnich bardzo słabych danych dotyczących dynamiki PKB, sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej. Wydarzeniem tygodnia była publikacja przeglądu polskiego ratingu kredytowego przez S&P. Agencja po raz kolejny zaskoczyła, jednakże tym razem pozytywnie. S&P utrzymała obecny rating na poziomie ,,BBB+”, ale równocześnie zmieniła jego perspektywę z ,,negatywnej” na ,,stabilną”. Należy podkreślić, że modyfikacja nie wpłynęła na wartość złotego, który nadal pozostaje słaby względem dolara oraz euro.

Najważniejszym wydarzeniem obecnego tygodnia będzie czwartkowe posiedzenie Rady Prezesów EBC. Część rynku oczekuje, że program QE zostanie wydłużony. Decyzję ws. stóp procentowy podejmie także polska RPP. Inwestorzy nie spodziewają się jakichkolwiek zmian w polityce monetarnej. Ponadto warto zwrócić uwagę na dane ze strefy euro: dynamikę PKB w trzecim kwartale 2016 r., tempo wzrostu sprzedaży detalicznej oraz finalny odczyt usługowego indeksu PMI.

Analiza techniczna




Wykres 1. WIG20 w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Miniona środa była dniem, który niewątpliwie rozbudził oczekiwania wielu inwestorów. Tegoż dnia WIG20 wzmocnił się o ponad 1% i po raz kolejny zbliżył się do psychologicznej bariery 1800 pkt. Co najważniejsze, dzienny wolumen obrotów przekroczył miliard złotych – taki wynik ostatnimi czasy był rzadkością. Mimo wszystko kolejne dni nie przyniosły kontynuacji dobrej passy. Co więcej, oscylator RSI pozostał neutralny. W efekcie rynek po raz kolejny nie zdołał przełamać górnego ograniczenia trendu horyzontalnego – WIG20 zakończył ubiegły tydzień na poziomie 1783 pkt i pozostał w konsolidacji.



Wykres 2. ERG w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Tym razem na szczególną uwagę zasługują walory spółki ERG, które w skali całego tygodnia podrożały o 12,4%. Obecny rok jest bardzo pomyślny dla akcjonariuszy tej spółki – od marca kurs akcji porusza się w wyraźnym kanale wzrostowym. Cena akcji w ostatnich dniach przełamała opór 55 zł, toteż kolejną barierę stanowi psychologiczny poziom 60 zł. Oscylator RSI może wskazać niebawem wykupienie rynku, natomiast oscylator MACD wskazał sygnał kupna. To oznacza, że po ewentualnej korekcie kurs zapewne powróci do dalszych wzrostów i najprawdopodobniej ustanowi kolejne lokalne szczyty.

Autorzy: Zespół Zarządzający MM Prime TFI S.A.


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

do pobrania:

Przewiń do góry