04-03-2024

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 4 marca 2024 r.

Podsumowanie tygodnia


W minionym tygodniu obserwowaliśmy dosyć różnorodne zachowanie światowych giełd. Amerykańskie indeksy raczej rosły, ciągnięte jednak były głównie przez sektor technologiczny: S&P500 +0,9%, NASDAQ +1,7%. Niemiecki DAX też zyskał +1,8%, natomiast francuski CAC40 stracił -0,4%, podobnie jak indeks rynków rozwijających się MSCI Emerging Markets. W Polsce także różnorodnie: mniejsze spółki zyskiwały, mWIG40 +1,0%, sWIG80 +0,8%, natomiast korekta zdarzyła się na WIG20 -2,1%, pociągając za sobą cały WIG: -1,3%.

W USA poznaliśmy odczyt jednej z miar inflacji PCE, podobno lubianej przez członków Fed. Wynik za styczeń wyniósł 2,8%. Poza tym indeks koniunktury przemysłowej ISM spadł z 49,1 w styczniu na 47,8 w lutym. Dane te odbierają argumenty monetarnym jastrzębiom – optymiści mają nadzieję na rychłe obniżki stóp procentowych i kupują akcje. Zachowanie niemieckiej giełdy zastanawia, biorąc pod uwagę fatalne raporty z przemysłu. Okazuje się jednak, że w zeszłym tygodniu przede wszystkim zyskiwały notowania dwóch koncernów o największym udziale w DAX: SAP i Siemens. Otóż zaledwie ok. 14% ich przychodów pochodzi z krajowego rynku. Zresztą ten udział dla pozostałych spółek jest niewiele wyższy. Tak więc sytuacja w Niemczech w niewielkim stopniu wpływa na wartość niemieckich koncernów.

Polski rynek to przede wszystkim korekta spółek konsumenckich. Najmocniej, bo 9,5% spadały notowania Pepco, dodatkowo pogrążonego ujawnieniem potężnego fraudu, niespotykanego wśród największych spółek. Tracący 6,1% Kruk z kolei nieco zawiódł brakiem kolejnego pozytywnego zaskoczenia wynikami finansowymi. Najwięcej natomiast zyskał Alior +7,4% po ogłoszeniu bardzo dobrych wyników za 4 kwartał.

W tym tygodniu czekają nas przede wszystkim posiedzenia banków centralnych. W środę poznamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej. Co prawda analitycy nie spodziewają się zmian stopy procentowej, ale prezes Glapiński czasem potrafi zaskoczyć. W czwartek zaś na konferencji Europejskiego Banku Centralnego możemy poznać ewentualne zmiany w postrzeganiu sytuacji ekonomicznej strefy euro.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 

 

Przewiń do góry