04-11-2019

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 4 listopada 2019 r.

Podsumowanie tygodnia


Dla inwestorów na GPW tydzień ten był skrócony z racji Święta Zmarłych, ale wynik za 4 dni na pierwszy rzut oka wydaje się niezły. Indeks WIG zyskał 0,79%, ale spojrzenie na szerszy obraz mówi już sporo – o ok. 0,9% zyskiwały indeksy WIG20 i mWIG40, podczas gdy sWIG80 był w defensywie, tracąc 0,3%. Po raz kolejny zatem nie ma mowy o korzystaniu z dobrego sentymentu w całości przez GPW. A ten jest wyjątkowo dobry. Chociaż dane makro z USA były mieszane – dobry rynek pracy przyćmiły fatalny indeks Chicago PMI oraz również nie najlepszy ISM dla przemysłu – tak Wall Street i tak biło nowe rekordy. S&P500 wzrósł o 1,47%, napędzany dobrymi wynikami spółek. Dodatkowo także decyzja FOMC o obniżce stóp procentowych, chociaż zgodna z oczekiwaniami, została zinterpretowana gołębio. Interpretacje przekazu z konferencji prasowej i komunikatu po posiedzeniu wskazywały, że chociaż Fed nie zapowiada dalszych obniżek, to wcale ich nie wyklucza, dalej monitorując dane i sytuacje. Warto też pamiętać o presji ze strony Białego Domu. Tymczasem kondycja sektora przemysłu może być argumentem za obniżką, a realnie nie dostarczać aż tak negatywnych bodźców dla amerykańskiej gospodarki z racji relatywnie niewielkiego udziału tego sektora w całości PKB.

W Warszawie ten skrócony tydzień na pewno nie był nudny, bowiem pod przykrywką niewielkiej zmiany indeksów kryją się duże zmiany notowań poszczególnych walorów, przy czym zdecydowanie bardziej okazale wygląda niestety strona „czerwona”. Największy spadek w WIG20 zaliczył Alior Bank, zniżkujący o 12,5%, co jest pokłosiem zarówno dużego odpisu na tzw. małe TSUE, jak również obaw o wyniki kontroli KNF-u. Na drugim miejscu w tym rankingu jest obuwnicze CCC – inwestorom nie spodobał się nie tyle sam wynik za III kw., co jego struktura z wyraźną słabością biznesów w Europie Zachodniej, a także ostrożnymi wypowiedziami zarządu co do obecnych wyników sprzedaży. Na drugim biegunie znalazł się Orange ze wzrostem o 7,3%. Zwracamy jednak większą uwagę na spółki w wyraźnym trendzie wzrostowym, ale będące wcześniej w korektach, czyli Dino i CD Projekt, zwyżkujące o, odpowiednio 4,5% i 4%. W obu tych przypadkach może to oznaczać zakończenie korekty spadkowej.

Ten tydzień będzie drugim z rzędu obfitującym w dane makro. Już rano rynek poznał całą serię indeksów PMI dla sektora przemysłu z różnych państw europejskich. Wrażenia są mieszane, szczególnie patrząc na polską gospodarkę. O ile w Niemczech i Francji odczyty były nieco powyżej wstępnych, tak indeks PMI dla Polski na poziomie zaledwie 45,6 pkt (prog. 48,1 pkt) pokazuje dużo silniejsze spowolnienie w sektorze niż szacowano. W dalszej części tygodnia warto jeszcze zwrócić uwagę na indeks ISM dla sektora usług z USA, indeksy PMI usługowe dla państw strefy euro oraz na chiński bilans handlu zagranicznego. W Polsce RPP podejmie decyzję o stopach procentowych, które z pewnością pozostawi bez zmian.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

Przewiń do góry