08-02-2022

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 31 stycznia 2022 r.

Podsumowanie tygodnia


Kolejny tydzień na giełdach niedźwiedzie zapisują na swoją korzyść, ale jednak z małym promykiem nadziei. Spadki indeksów dotyczyły przede wszystkim Europy, gdzie dominowało zagrożenie wojną na Ukrainie. Po weekendzie jest ono nieco mniejsze, a im bliżej Olimpiady w Pekinie, tym zdaniem analityków mniejsza szansa na inwazję Rosji. To jedno światełko w tunelu daje odbicie na początku tygodnia. Kolejnym jest to, że mimo jastrzębiego Fedu, Wall Street już w zeszłym tygodniu wyszła na plus – indeks S&P500 urósł o 0,77%, a NASDAQ nawet o 1,34%.

Fed stara się obecnie spełniać swoją rolę tarczy antyinflacyjnej, chociaż i tak może on być spóźniony, a inflacja zdecydowanie za wysoka. Podczas styczniowego posiedzenia stopy pozostawiono bez zmian, ale padła dosyć jasna deklaracja gotowości do podwyżek stóp, nawet na każdym następnym posiedzeniu. Rynek zaczął też w części wyceniać, że podwyżki stóp będą agresywniejsze i w marcu zostaną one podniesione o 50 pb. Fed nie zwraca jeszcze uwagi na chwilowo słabsze dane z rynku pracy, generalnie wskazując na siłę amerykańskiej gospodarki. I faktycznie, wg wstępnych danych w IV kw. gospodarka ta urosła o 6,9% w ujęciu annualizowanym wobec oczekiwanych 5,5%. Pytaniem pozostaje jak masowa skala zakażeń i kwarantanny, których kulminacja rozpoczęła się w grudniu, wpłyną na gospodarkę w 2022 r. Póki co jednak ruch na stopach wydaje się nieuchronny. Zaostrzanie polityki pieniężnej w USA wraz z brakiem dopływu nowego kapitału na GPW i zapowiedzią agresywniejszych podwyżek stóp przez RPP, spowodowały spadki na GPW, którym nie oparł się żaden segment rynku. WIG spadł o3,4%, najbardziej dołowany przez duże spółki spadające o 4%. Nieco lepiej było wśród średnich ze spadkiem o niecałe 2% i to pomimo wyprzedaży na Ten Square Games po kolejnym styczniowym ABB zarządu. Małe spółki traciły 3,6%, a tutaj znaczenie mogła mieć mała płynność, a jednocześnie potencjalna obsługa umorzeń w funduszach akcji polskich.

Ten tydzień zapowiada się bardzo ciekawie, przede wszystkim ze względu na piątkowy odczyt oficjalnych danych z amerykańskiego rynku pracy – stopy bezrobocia i zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w styczniu. Wcześniej jednak też warto zwrócić uwagę na kilka figur z USA – indeks Chicago PMI oraz indeksy ISM dla sektora usług i przemysłu. Z krajów strefy euro zostaną opublikowane wskaźniki PMI dla usług i przemysłu, a także szacunki inflacji konsumenckiej. W czwartek natomiast poznamy rezultaty posiedzenia EBC. Rynek nie oczekuje fajerwerków, a raczej podtrzymanie status quo, ale podczas konferencji po posiedzeniu na pewno znajdą się odniesienia do inflacji i potencjalnego zaostrzania polityki pieniężnej w strefie euro.


MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

Przewiń do góry