01-07-2025

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 30 czerwca 2025 r.

Podsumowanie tygodnia


To był bardzo udany tydzień dla rynku kapitałowego. Szybko inwestorzy zapomnieli o ryzyku związanym z Bliskim Wschodem po tym, jak ogłoszono zawieszenie broni, a ostatecznie do blokady Cieśniny Ormuz (kluczowa dla handlu ropą) nie doszło. Dodatkowo oczekiwane są wkrótce jakieś umowy handlowe USA z kluczowymi partnerami, bowiem deadline mija 9 lipca. Możliwe jednak, że będzie to przedłużane, podobnie jak i niższe preferencyjne cła. Wydaje się, że wojną handlową chwilowo nikt się nie przejmuje, o czym świadczy odrabiający tegoroczne straty indeks S&P500. W zeszłym tygodniu urósł on o 3,5%, osiągając nowy poziom ATH. Dobrze wyglądała też niemiecka giełda, gdzie indeks DAX urósł o 2,7%. Widać, że poluzowanie dyscypliny fiskalnej podoba się rynkom. Francuski CAC40 odstawał, zyskując 1,2%.

GPW tymczasem po raz kolejny była jednym z mocniejszych rynków. Wynik wyborów prezydenckich został przetrawiony, stabilność rządu utrzymana, a dodatkowo jeszcze ryzyka geopolityczne uległy zmniejszeniu, co znów premiuje nasz rynek. WIG urósł o 3,3%. Prym wiodły tym razem średnie spółki – mWIG40 aprecjonował o 4,3%. Bardzo dobrze zachowywały się spółki energetyczne, z Eneą na czele. Mocny był sektor deweloperski. Największy wzrost tygodniowy zanotował jednak Asbis +17%), wspierany danymi o sprzedaży. Indeks WIG20 rósł o także solidne 2,9%. Na plus wyróżniały się w nim najbardziej akcje Pepco, które kontynuowały re-rating po sprzedaży przynoszącego straty Poundland. Ogólnie dzięki słabemu dolarowi i poprawie pogody zyskiwały spółki odzieżowe – LPP i CCC. Mocny był sektor bankowy. Po dużych wzrostach realizacja zysków dotknęła Orlen (-1,4%). Najgorzej zachowywało się jednak Allegro ze stratą prawie 6%.

W tym tygodniu danych makro będzie sporo – póki co negatywnie zaskoczył indeks Chicago PMI, co jednak większego wpływu na giełdy nie miało, być może ze względu na przestawianie oczekiwań na jednak szybsze obniżki stóp w USA. W dalszej części czekają jeszcze tak istotne dane, jak indeksy PMI dla przemysłu i usług z krajów europejskich, raporty ISM dla usług i przemysłu z USA czy raport ADP. Ze względu na to, że 4 lipca w USA jest Dzień Niepodległości, najważniejszy raport tygodnia w postaci miesięcznych danych z amerykańskiego rynku pracy został przesunięty na czwartek. W tym tygodniu RPP podejmie też decyzję o stopach procentowych, które pewnie pozostawi bez zmian, ale ważniejsza może być czwartkowa konferencja prezesa NBP.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 

Przewiń do góry