03-08-2020

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 3 sierpnia 2020 r.

Podsumowanie tygodnia


Największy wpływ na giełdy w zeszłym tygodniu miały publikacje wyników finansowych największych spółek za 2 kwartał. Zgodnie ze wskazaniami trendów na kursach akcji, zwycięzcami okazały się największe amerykańskie firmy technologiczne. Dużo gorzej wypadły korporacje z tradycyjnych sektorów, takich jak bankowość, motoryzacja czy ropa naftowa, zwłaszcza z Europy. Stąd wzrosty w USA: S&P500 o 1,7%, NASDAQ o 3,7% oraz spadki w Europie: DAX -4,1%, CAC40 -3,5%. Mimo złych informacji o zachorowaniach, powodziach i relacjach z USA rosły giełdy w Chinach, ciągnąc w górę indeks rynków rozwijających się MSCI Emerging Markets, który wzrósł o 1,7%. Warszawskie indeksy dostosowały się do partnerów z kontynentu: WIG spadł o 1,1%, WIG20 o 2,4%, mWIG40 o 2,3%, zaś sWIG80 o 2,0%.

Środowe posiedzenie amerykańskiego banku centralnego zgodnie z oczekiwaniami nie przyniosło istotnych decyzji. W komunikacie Fed podtrzymał gotowość zastosowania wszelkich środków dla osiągnięcia celów polityki pieniężnej w obecnej sytuacji. W tej sytuacji konkretne ruchy są po stronie polityki fiskalnej, tu jednak mamy znów przepychanki między demokratami a republikanami co do szczegółów kolejnego pakietu stymulacyjnego. Spory te jednak robią coraz mniejsze wrażenie na inwestorach, ogólna opinia jest taka, że w końcu USA muszą i będą stymulowały gospodarkę, a aktualne dyskusje to w dużym stopniu szum informacyjny. Trochę podobnie zostały przyjęte dane o spadkach PKB w 2 kwartale w poszczególnych krajach. Mimo że historycznie rekordowe, to jednak z grubsza w ramach oczekiwań.

Rynek amerykański opiera się coraz bardziej na kilku największych gigantach technologicznych. Facebook, Amazon, Apple i Google zaskoczyły pozytywnie wynikami finansowymi, a ich kursy mocno rosły. Obecnie cała piątka (wraz z Microsoft) stanowi aż 23% indeksu S&P500, a jej notowania urosły średnio od początku roku o 30%, natomiast kursy pozostałych 495 spółek spadły średnio o 9%. Jej przedstawiciele są co prawda przesłuchiwani w komisji antymonopolowej Kongresu względem pozycji dominującej, jednak wydaje się, że uniknie poważniejszych reperkusji.

Polskie największe spółki stanowiły bardzo zróżnicowaną grupę, ich kursy w zeszłym tygodniu albo mocno spadały, albo rosły. Istotnie traciły akcje spółek związanych z węglem, wobec silnego oporu związkowców względem reformy sektora, czyli JSW -14,5%, Tauron -13,8% oraz PGE -9,9%. Spadały także banki w środowisku niskich stóp procentowych: Alior -9,4%, mBank -9,0%, Pekao -7,8%, Stantander -6,8% oraz PKO -5,8%. Najmocniej rósł kurs uznawanego za najzdrowszą spółkę odzieżową LPP, bo o 11,1%. Natomiast wzrost KGHM o 5,8% to w dużym stopniu zasługa drożejącego srebra, którego koncern jest drugim na świecie producentem.

W nadchodzącym tygodniu można zwrócić uwagę na publikacje wskaźników koniunktury PMI w usługach za lipiec. W piątek zaś poznamy duży raport o rynku pracy w USA.

                                                                                                                                                   MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

Przewiń do góry