03-03-2025
Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 3 marca 2025 r.
Podsumowanie tygodnia
Sytuacja na rynkach kapitałowych w ubiegłym tygodniu naznaczona była przede wszystkim aktywnością amerykańskiego prezydenta. Rozmowy pokojowe są trudne i inwestorzy powoli przekonują się, że wiele może się jeszcze w tej materii wydarzyć, zwłaszcza że obecnie proponowane rozwiązania są bardzo niekorzystne dla Ukrainy. W Europie z kolei trwa próba odnalezienia się w nowej rzeczywistości, gdy USA nie chcą już być gwarantem bezpieczeństwa. Zyskują na tym notowania europejskich firm zbrojeniowych, na czele z niemieckim Rheinmetall, ale generalnie wzrost ryzyka geopolitycznego to oczywiście zła wiadomość dla giełd. Dodatkowo jeszcze znów pojawił się temat ceł. D. Trump zapowiedział, że już w tym tygodniu wejdą zła w wysokości 25% na Kanadę i Meksyk, chociaż pojawiają się głosy, że mogą one być niższe. Dodatkowe 10% ma obowiązywać w stawce celnej na Chiny. To wszystko prowadzi do tygodniowego spadku indeksu S&P500 o 2%, a gdyby nie piątkowe odbicie, byłby to spadek znacznie głębszy. W Europie lepiej było w Niemczech, gdzie DAX zyskał 1% - wsparty zbrojeniówką oraz wynikami wyborów parlamentarnych. Jednak CAC40 spadł już o 0,8%.
Tym razem przecenie nie oparła się GPW. Dla naszego rynku istotniejszym tematem od ceł jest pokój w Ukrainie, który zaczął się oddalać. Dodatkowo, wzrost WIG-u o 16% w tylko 2 miesiące dodatkowo wzmaga pokusę realizacji zysków. Póki co jednak korekta i tak jest łagodna. WIG spadł w zeszłym tygodniu o 1,2%, przede wszystkim za sprawą przeceny o 1,5% indeksu WIG20. Średnie spółki spadły o 1%, a małe nawet zyskały – sWIG80 urósł o 0,3%. W WIG20 korekta dotknęła sektor finansowy oraz surowce, na czele ze spadkiem o 6% ceny akcji KGHM. Spółki konsumenckie zachowywały się różnie – Allegro spadło o prawie 6% na skutek rosnącej presji konkurencyjnej, natomiast Dino zyskało 2% po dobrym odbiorze wyników i planów na 2025 r. Propozycja wyższej dywidendy bardzo pomogła notowaniom Orlenu, które na spadkowym rynku zyskały blisko 4%, w dużej mierze chroniąc WIG20 przed głębszą jeszcze przeceną.
W tym tygodniu na pierwszy plan zapewne dalej będzie wybijać się geopolityka i trudne negocjacje pokojowe. Aktualny stan informacji jest taki, że rozmowy USA z Ukrainą zostały zerwane, co oczywiście jest źle odbierane przez giełdy. Nie pomaga nawet lepszy od oczekiwań indeks PMI dla polskiego przemysłu. W poniedziałek jeszcze ważny będzie indeks ISM dla amerykańskiego przemysłu. W dalszej części tygodnia warto też skupić się na indeksach PMI z krajów europejskich dla sektora usług, raporcie ISM dla amerykańskiego przemysłu, a przede wszystkim na piątkowych danych z amerykańskiego rynku pracy – stopie bezrobocia w lutym oraz przyroście miejsc pracy w sektorze pozarolniczym i prywatnym. Na piątek zaplanowano również szereg wystąpień członków władz Fed, wraz z prezes Powellem.
MM Prime TFI
Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.