11-07-2023

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 3 lipca 2023 r.

Podsumowanie tygodnia


Zeszły tydzień przyniósł odreagowanie i powrót do wzrostów indeksów. Póki co więc wygląda na to, że korekta była płytka, a rynek byka ma się wciąż dobrze. Z jednej strony inwestorzy oswoili się już z wizją kolejnych podwyżek stóp procentowych w USA, ale też są świadkami tego, że one działają – inflacja w USA maleje, a gospodarka ma się dobrze. W swoim najnowszym raporcie analitycy BofA są zdania, że amerykańska gospodarka może odnotować znaczny spadek inflacji bez wchodzenia w recesję.

Warto też pamiętać, że w piątek kończył się drugi kwartał. Można więc było się spodziewać, że jeśli okoliczności rynkowe będą sprzyjające, zobaczymy pokaźne wzrosty indeksów. I faktycznie, indeksy Europy Zachodniej i Wall Street w to się wpisały, zyskując po ponad procencie. Paliwem były zarówno niższe odczyty inflacji w strefie euro, jak i deflatora PCE w USA, wspierane jeszcze mniejszym od oczekiwanego wzrostem indeksu Chicago PMI. Zatem można było udanie zamknąć kwartał. Przekłada się to, w ujęciu tygodniowym, na wzrost S&P500 i NASDAQ-a o ponad 2%.

W Warszawie tydzień także zaliczamy do udanych, chociaż już w piątek nie było takiego optymizmu. Niemniej, w przekroju całego tygodnia zanotowano wzrost indeksu WIG o 1,5%, napędzanego przede wszystkim przez średniej spółki (mWIG40 +2,3%). Spółki duże i maluchy rosły po ok. 1,3%, co także było niezłym wynikiem. W odróżnieniu od wcześniejszych tygodni, w zwyżkach brał udział z grubsza cały rynek. Na wyróżnienie znów zasługuje sektor bankowy, w którym wyraźnie dokonuje się re-rating. Nie posiadający portfela kredytów frankowych Alior korzysta najmocniej, zyskując prawie 7% pośród dużych spółek. W średnich liderem był Millenium ze wzrostem o ponad 10%. Plotki wokół powstania NABE, a także propozycji opozycji wydzielenia dystrybucji ze spółek energetycznych generalnie wspierały notowania sektora, ale duże było zróżnicowanie – Tauron zyskał 5,6%, PGE 1,2%, ale już Enea straciła 1,4%. Wynik WIG20 byłby lepszy gdyby nie spadek o 2% notowań Orlenu po informacji o kolosalnym wzroście CAPEX-u na projekt Olefiny 3, z 13,5 do 25 mld PLN.

Bieżący tydzień rozpoczyna się od publikacji indeksów PMI dla przemysłu – z Azji zaskoczyły one pozytywnie, za to już z Europy, w tym z Polski, negatywnie. Póki co jednak nie psuje to pozytywnego sentymentu na rynkach, wspieranego przez oczekiwane kolejne stymulusy z Chin. Natomiast w dalszej części tygodnia uwagę warto zwrócić jeszcze na usługową część indeksów PMI (ISM z USA), raport ADP oraz najważniejsze dane tygodnia, czyli sytuację na amerykańskim rynku pracy w czerwcu (stopa bezrobocia oraz zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym i prywatnym). Poza tym wart też pamiętać o Dniu Niepodległości w USA i mniejszej płynności na rynkach akcyjnych w pierwszej połowie tygodnia.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 

Przewiń do góry