03-04-2023

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 3 kwietnia 2023 r.

Podsumowanie tygodnia



Kryzys bankowy być może skończył się zanim na dobre się rozpoczął. Ulgę przyniosły informacje o tym, jak poradzono sobie z tym w USA, z czego ostatnio była to informacja o przejęciu aktywów upadłego SVB, w tym kredytów, przez inny bank. Podobnie zrobiono w Szwajcarii z Credit Suisse, który został przejęty przez UBS. Oczywiście może jeszcze być jakiś „odprysk”, ale wyraźnie widać, że rynek kupił narrację o możliwie łagodniejszej ścieżce polityki pieniężnej, przede wszystkim w USA, chociaż w zeszłym tygodniu też nieco optymistyczne były dane o inflacji HICP za marzec, która wg wstępnych informacji spadła z 8,5% do 7,9% r/r, a oczekiwano spadku do 7,1%. Indeksy w Europie nawet przegoniły w zeszłym tygodniu we wzrostach Wall Street. DAX i CAC40 zyskały po ponad 4%, podczas gdy S&P500 i NASDAQ po ok. 3,5%.

Inflacja w Polsce też spadła w marcu, ale wolniej niż oczekiwano, bo do 16,2% r/r, tymczasem konsensus wskazywał na 15,9%. Mały to jednak ma wpływ na decyzje RPP – nie oczekuje się póki co żadnych zmian. W otoczeniu dobrych nastrojów na innych rynkach i WIG musiał zyskać i wzrósł on o bardzo solidne 4,6%. Przede wszystkim napędzane to było dużymi spółkami, gdzie wracał kapitał. WIG20 zyskał 5,3%. Prym wiodły banki, na czele z Aliorem (+13,6%) oraz mBankiem (+11,7%). Kroku bankom dotrzymało Allegro, rosnąc o 12,7%. Napędzane to było dobrym odbiorem wyników, przede wszystkim obserwowanym ożywieniem w 2023 r. W defensywie były tylko Kęty (-2%), ale one jako jedne z nielicznych zyskały w trakcie wcześniejszego mocnego spadku indeksu WIG20. Na uwagę zasługuje też brak wzrostu na CD Projekcie po dobrych wynikach za IV kw. Szybko zostały one jednak wykorzystane do wyjścia z długich pozycji. Widać, że po odpisie na jeden z projektów akcje CD Projektu są przez rynek traktowane z ograniczonym poziomem zaufania.

W tym tygodniu danych makro będzie bardzo dużo, w tym sporo naprawdę istotnych. W pierwszej części tygodnia do takich należy bez wątpienia zaliczyć wskaźniki koniunktury w przemyśle i usługach w postaci indeksów PMI – z Chin, państw europejskich, a z USA ich odpowiednikiem są indeksy ISM. W końcówce tygodnia z kolei zostanie opublikowany miesięczny raport z amerykańskiego rynku pracy, gdzie największa uwaga będzie skupiona na raporcie o zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w marcu. Niemniej, w piątek już zmienność może ograniczać brak sesji w wielu państwach z powodu zbliżających się Świąt Wielkanocnych.


MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 

Przewiń do góry