03-04-2018

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 3 kwietnia 2018 r.

Podsumowanie


Ostatni tydzień marca przyniósł wzrosty najważniejszych globalnych indeksów giełdowych. W skali całego tygodnia DJI zyskał 2,4%, S&P500 2%, a NASDAQ 1%. W Europie niemiecki DAX zwyżkował o 1,8%, francuski CAC40 wzrósł o 1,4%, a brytyjski FTSE250 umocnił się o 0,7%. Nastroje rynkowe uległy poprawie. Niemniej ryzyko wybuchu wojny handlowej nadal ciąży rynkom, zwłaszcza że Chiny nałożyły cła odwetowe na towary z USA. Fakt ten potwierdziła pierwsza poświąteczna sesja na Wall Street, która została wyraźnie zdominowana przez czerwień. Warto również zwrócić uwagę na dane makroekonomiczne, które nie dały inwestorom zbyt wielu powodów do zadowolenia. Po słabych odczytach wstępnych indeksów PMI dla Eurolandu zawiodły również wskaźniki zaufania, które były wyraźnie niższe od prognoz. Dodatkowo rozczarowały wartości amerykańskich indeksów Chicago PMI i Conference Board. O pozytywnym zaskoczeniu należy mówić w przypadku rewizji dynamiki PKB Stanów w czwartym kwartale minionego roku – odczyt na poziomie 2,9% był o 0,2 punktu procentowego wyższy od oczekiwań. Jednak owa wielkość nie miała większego wpływu na rynek.

Poprawa globalnego sentymentu rynkowego nie znalazła swojego pozytywnego odzwierciedlenia na warszawskim parkiecie. W skali całego ubiegłego tygodnia WIG20 stracił 2,1%, mWIG40 skurczył się o 1,2%, a sWIG80 zniżkował o 1,1%. Na GPW w Warszawie trwa sezon wynikowy. Solidne wyniki finansowe za 2017 r. zostały zaprezentowane przez CCC, Atende, czy też Selvitę. Ponadto, w centrum uwagi rynku znalazła się spółka GetBack. Podczas pełnego emocji WZA została przegłosowana decyzja o emisji akcji. Niemniej w międzyczasie pojawiła się informacja o wycofaniu się jednego z inwestorów, którzy mieli objąć nowe akcje. Niewątpliwie GetBack zasłużył na miano negatywnego bohatera tygodnia – kurs akcji niniejszego podmiotu stracił 26% w skali tygodnia. Inwestorzy poznali także protokół z ostatniego posiedzenia RPP. Zapiski potwierdziły, że w kolejnych kwartałach inwestorzy powinni oczekiwać dalszej stabilizacji stóp procentowych. Warto jednak pamiętać o słowach Adama Glapińskiego, który podczas ostatniej konferencji stwierdził, że stopy procentowe mogą pozostać na niezmienionym poziomie nawet do 2020 r.

W bieżącym tygodniu inwestorzy skupią się na licznych odczytach makroekonomicznych. Przed nami odczyty indeksów PMI dla Stanów oraz Eurolandu. Co więcej warto zwrócić uwagę na dynamikę amerykańskich zamówień na dobra trwałego użytku, szacunkowy wskaźnik inflacji HICP, czy też stopę bezrobocia dla strefy euro. Na miano wydarzenia tygodnia zasługuje publikacja najnowszych payrollsów. W tym tygodniu wyniki finansowe za 2017 r. zostaną opublikowane m.in. przez Forte, Rafako, Archicom, Bioton, czy też Braster.


Analiza techniczna




Wykres 1. WIG20 w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Za nami kolejny tydzień dominacji niedźwiedzi. Indeks największych polskich spółek zakończył czwartkowe notowania na poziomie 2210 pkt tj. w pobliżu bardzo ważnego wsparcia na poziomie 2200 pkt. Niniejsza bariera wydaje się stanowić ostatnią ostoję układu wzrostowego. Ewentualne przełamanie będzie prawdopodobnie formalnym potwierdzeniem zakończenia układu wzrostowego. Oscylator RSI pozostał neutralny, choć znajduje się w pobliżu obszaru wyprzedania. Ze względu na okres przedświąteczny poziom obrotów wyraźnie spadł.



Wykres 2. Selvita w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Tym razem na spółkę tygodnia wybraliśmy Selvitę, której walory w skali całego ubiegłego tygodnia podrożały o 3,4%. Publikacja wyników finansowych za 2017 r. niewątpliwie stanowiła wsparcie dla kursu. Spółka pokazała solidne zyski. Ponadto, dalsze perspektywy rozwoju tego podmiotu wydają się być atrakcyjne. Po wyraźnej przecenie cena akcji ponownie porusza się w trendzie wzrostowym. Najbliższe opory stanowią poziomy 65 PLN i 75 PLN (historyczny szczyt). Oscylatory techniczne pozostają neutralne, choć systematycznie zwyżkują. Ze względu na solidne fundamenty oraz sprzyjającą sytuację techniczną sentyment rynkowy wokół tej biotechnologicznej spółki pozostaje dobry, co sprawia że w nadchodzącym czasie jej walory mogą kontynuować ruch w kierunku północnym.

Autorzy: Zespół Zarządzający MM Prime TFI S.A.


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

do pobrania:

Przewiń do góry