29-01-2018

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 29 stycznia 2018 r.

Podsumowanie


Za nami kolejny niezwykle interesujący tydzień na rynkach finansowych, podczas którego w centrum uwagi znalazły się posiedzenie Rady Prezesów EBC oraz Światowe Forum Ekonomiczne w Davos. Kształt polityki monetarnej w Eurolandzie zgodnie z oczekiwaniami inwestorów nie uległ zmianie, toteż uwaga została skupiona na konferencji z udziałem Mario Draghiego. Szef EBC w sposób dyplomatyczny próbował wyrazić niepokój związany z aprecjacją euro. Sztuka ta jednak nie zakończyła się sukcesem – pomimo braku jastrzębich sformułowań europejska waluta ponownie zyskiwała wobec dolara. Następnie do gry włączył się Donald Trump, który w jednym z wywiadów podczas szczytu w Davos powiedział, że chciałby widzieć silnego dolara. W efekcie na wykresie eurodolara można było zaobserwować wyraźną huśtawkę nastrojów. Znacznie mniejsza zmienność towarzyszyła rynkom akcji. Wall Street kontynuuje swój rajd w kierunku północnym. W skali całego tygodnia NASDAQ zyskał 2,3%, S&P500 2,2%, a DJI 2,1%. Nieco gorsze nastroje panowały na europejskich parkietach. W ciągu ostatnich pięciu dni sesyjnych niemiecki DAX stracił 0,7%, brytyjski FTSE250 skurczył się o 0,2%, natomiast francuski CAC40 zyskał symboliczne 0,05%. Warto również zwrócić uwagę na najnowsze dane makroekonomiczne. Pomimo niewielkich rozbieżności wstępne wartości indeksów PMI dla strefy euro i Stanów ponownie były wysokie. Z drugiej strony, publikacja annualizowanego wzrostu PKB w Stanach w czwartym kwartale 2017 r. nie wypadła najlepiej. Wynik na poziomie 2,6% był wyraźnie niższy od prognoz (3%). To jednak nie wpłynęło na sentyment rynkowy, który pozostał zdecydowanie byczy.

Polskie indeksy giełdowe zakończyły miniony tydzień w kolorze czerwonym. Niemniej zakres korekty był niewielki. W skali ostatnich pięciu dni sesyjnych WIG20 stracił 0,05%, a mWIG40 i sWIG80 zniżkowały o 0,1%. Warto zauważyć, że na początku minionego tygodnia szeroki indeks rynku (WIG) w końcu ustanowił nowy historyczny szczyt (67 933 pkt). Na GPW w Warszawie rozpoczął się sezon publikacji wyników za czwarty kwartał 2017 r. Jako pierwszy swoim sprawozdaniem finansowym pochwalił się PKN Orlen. Spółka ma za sobą rekordowy rok, jednakże wyniki finansowe w czwartym kwartale były nieco rozczarowujące. W najbliższych dniach swoje osiągnięcia zaprezentuje m.in. Sygnity, Millennium, czy też ING BSK.

Kalendarium ekonomiczne zaplanowane na bieżący tydzień zapowiada się niezwykle interesująco. Wydarzeniem tygodnia będzie posiedzenie FOMC. Na uwagę zasługują również liczne odczyty makroekonomiczne. Przed nami publikacje indeksów zaufania dla strefy euro, a także finalne odczyty indeksów PMI dla Stanów i Eurolandu. Przemysłowy indeks PMI zostanie zaprezentowany także w Polsce. Ponadto, inwestorzy poznają najnowsze payrollsy.


Analiza techniczna




Wykres 1. WIG20 w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Po dynamicznych wzrostach na początku tygodnia indeks największych polskich spółek rozpoczął korektę. W efekcie WIG20 zakończył tydzień w kolorze czerwonym, a jego wartość na piątkowym zamknięciu wyniosła 2600 pkt. Realizacja zysków przez inwestorów nie stanowiła de facto zaskoczenia, zwłaszcza ze względu na wykupione oscylatory techniczne. Mimo wszystko indeks nie przełamał ani linii krótkoterminowego trendu wzrostowego, ani kluczowego wsparcia w okolicy 2565 pkt. Obrona niniejszych barier będzie potwierdzeniem wstępnego sygnału kupna i prawdopodobnie impulsem do kontynuacji długoterminowego trendu wzrostowego. Najbliższy opór stanowi poziom 2650 pkt.




Wykres 2. Famur w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Na spółkę tygodnia wybraliśmy Famur. W ubiegłym tygodniu walory tego podmiotu podrożały o 5,4%. Po dynamicznych wzrostach cena akcji znalazła się w wyraźnym trendzie bocznym o ograniczeniach na poziomie 5 PLN i 6,4 PLN. Ostatnie wzrosty sugerują, że rynek być może po raz kolejny spróbuje przełamać opór. Potencjalny sukces należy postrzegać jako sygnał kupna. Mankamentem pozostaje jednak niski wolumen obrotów, który nie potwierdza siły popytu. W przypadku odbicia należy oczekiwać dalszych ruchów w obrębie konsolidacji tj. prawdopodobnie spadków w kierunku dolnego ograniczenia.

Autorzy: Zespół Zarządzający MM Prime TFI S.A.


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

do pobrania:

Przewiń do góry