28-09-2020

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 28 września 2020 r.

Podsumowanie tygodnia


Amerykańskie akcje spadły w zeszłym tygodniu kolejny, czwarty tydzień z rzędu, co oznacza najdłuższą serię od 2019 roku. Inwestorzy obawiają się dalszego wzrostu napięcia na linii USA-Chiny oraz zapowiedziami braku szerokiego dostępu do szczepionki na koronawirusa przed kwietniem 2021 roku. Dane dotyczące zatrudnienia okazały się gorsze od oczekiwań (870 tys. vs oczekiwane 843 tys. wniosków o zasiłek), gasły też nadzieje, że nowy pakiet bodźców fiskalnych zostanie uchwalony. W zeszłym tygodniu akcje spółek o największej kapitalizacji przyniosły inwestorom lepsze stopy zwrotu niż indeks S&P500 (-0,63%). Nie zmienia to jednak faktu, że od początku miesiąca firmy: Microsoft, Apple, Netflix, Amazon i Facebook są nadal pod kreską. Spółki o małej kapitalizacji i spółki cykliczne ucierpiały najbardziej z powodu wiadomości, że prace nad wynalezieniem szczepionki nie są tak zaawansowane, jak początkowo sądzono. Śmierć Ruth Bader Ginsburg, sędzi Sądu Najwyższego, wywołała obawy, że rozmowy nad pakietem stymulacyjnym między Republikanami a Demokratami mogą zostać przyćmione przez polityczną bitwę o kandydata do Sądu Najwyższego.

Główne europejskie indeksy zanotowały w zeszłym tygodniu spadki po tym jak odnotowano gwałtowny wzrost liczby zakażeń koronawirusem. Nowe przypadki zachorowań skłoniły niektóre kraje do wprowadzenia surowszych środków bezpieczeństwa. Oznaki, że ożywienie gospodarcze może utknąć w martwym punkcie, ciążyły posiadaczom papierów udziałowych. Ogólnoeuropejski indeks STOXX Europe 600 zakończył tydzień o 3,60% niżej, podczas gdy niemiecki DAX spadł o 4,93%, francuski CAC 40 spadł o 4,99%, a włoski FTSE MIB spadł o 4,23%.

W Warszawie główne indeksy zanotowały również spadki. WIG spadł o 3,07%, WIG20 o 3,33%, mWIG40 zanotował spadek o 1,9%, a sWIG80 o 3,13%. Najmocniejszą spółką w gronie WIG20 w zeszłym tygodniu okazał się Play. Kurs akcji wzrósł o 37,3% do poziomu 38,58 zł, po tym jak francuski Iliad ogłosił wezwanie na 100% akcji spółki po 39 zł za akcje. Po drugiej stronie znalazły się tym razem akcje CCC (-15,31%) oraz JSW (-13,20%) i KGHM (-11,94%) w ślad za cenami cen surowców. Inwestorzy pozbywali się w zeszłym tygodniu akcji również w celu zwolnienia środków pod IPO spółki Allegro, które zapowiada się niezwykle ciekawie po komunikacie o dziesięciokrotnym pokryciu księgi popytu po maksymalnej cenie.


MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 

Przewiń do góry