28-05-2018

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 28 maja 2018 r.

Podsumowanie


W ubiegłym tygodniu najważniejszym tematem ponownie była polityka, toteż napięcie i niepewność na rynkach finansowych pozostały na wysokim poziomie. Inwestorów niepokoi sytuacja w Turcji, Argentynie, we Włoszech, czy też w Hiszpanii. Ponadto za oceanem pojawiły się nowe (a właściwie stare) czynniki ryzyka. Donald Trump zrezygnował ze spotkania z przywódcą Korei Północnej, co tym samym oddaliło szanse na denuklearyzacje reżimu oraz poprawę stosunków na linii USA-Korea Północna. Później jednak Trump ogłosił, że negocjacje ws. spotkania nadal trwają. Dodatkowo pogłoski jakoby Stany rozważały podwyższenie ceł importowych na samochody i ich części rozpoczęły dyskusję, czy aby na pewno Stany osiągną konsensus ws. handlu z Państwem Środka. W obliczu niniejszych wydarzeń publikacje minutek z ostatnich posiedzeń FOMC i Rady Prezesów EBC pozostały nieco w tle. Jednak w rzeczywistości dokumenty nie wniosły niczego nowego. Postawa EBC pozostaje ostrożna, natomiast Fed zapewne już w czerwcu dokona podwyżki stóp procentowych. Na uwagę zasługują ubiegłotygodniowe wypowiedzi niektórych przedstawicieli Rezerwy Federalnej, w których zasugerowali, że nie można wykluczyć czterech podwyżek kosztu pieniądza w 2018 r. (scenariusz bazowy to trzy jastrzębie ruchy). Pomimo tych niesprzyjających czynników sentyment rynkowy na Wall Street był relatywnie dobry. W skali całego tygodnia NASDAQ zyskał 1,1%, S&P500 0,3%, a DJI 0,2%. W Europie brytyjski FTSE250 umocnił się o 0,6%, podczas gdy francuski CAC40 stracił 1,3%, a niemiecki DAX skurczył się o 1,1%.

Tymczasem na GPW w Warszawie ponownie dominował kolor czerwony. W skali ostatnich pięciu dni sesyjnych WIG20 stracił 0,8%, mWIG40 zniżkował o 1,3%, a sWIG80 osunął się o 1,4%. Do najciekawszych wydarzeń minionego tygodnia należy zaliczyć ogłoszenie wezwania przez PGE do sprzedaży 100% akcji Polenergii, czy też decyzja KGHM o niewypłaceniu dywidendy za 2017 r. Na uwagę zasługują także wyniki spółek za pierwszy kwartał bieżącego roku. Te w przypadku PGNiG i CD Projektu były zgodne z oczekiwaniami rynku. Nie zawiodły także wyniki Alumetalu, czy też niedawnego debiutanta – R22. Inwestorzy poznali także kilka ważnych danych z polskiej gospodarki. Dynamika produkcji przemysłowej wyniosła 9,3% rdr wobec prognozy na poziomie 9,5%, podczas gdy tempo wzrostu sprzedaży detalicznej wyraźnie rozczarowało (4,6% rdr wobec oczekiwań na poziomie 8,1% rdr).

W bieżącym tygodniu inwestorzy poznają kilka ważnych danych z Eurolandu m.in. wartości wskaźników zaufania i wskaźnika inflacji HICP. Na miano wydarzenia tygodnia zasługuje publikacja danych z amerykańskiego rynku pracy. Z kolei na GPW w Warszawie sezon publikacji wyników za 1Q 2018 r. powoli dobiega końca, toteż warto zwrócić uwagę na liczne prezentacje wyników finansowych spółek.


Analiza techniczna




Wykres 1. WIG20 w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Ubiegły tydzień przyniósł kontynuację spadków indeksu największych polskich spółek. Niemniej pomimo wyraźnej presji podażowej, której towarzyszył podwyższony poziom obrotów, WIG20 obronił bardzo ważne wsparcie na poziomie 2200 pkt. Niniejsza bariera stanowi dolne ograniczenie trwającej konsolidacji. Ewentualne przełamanie będzie sygnałem do dalszych spadków, które prawdopodobnie zdecydowanie oddalą szanse na powrót hossy. Jednak póki co mamy układ konsolidacyjny, toteż bazową prognozą pozostaje odbicie w kierunku górnego ograniczenia w okolicy 2350 pkt.



Wykres 2. Apator w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Tym razem na spółkę tygodnia wybraliśmy Apator. W skali ostatnich pięciu dni sesyjnych walory tego przedsiębiorstwa podrożały o 12,1% - to najprawdopodobniej reakcja rynku na wygranie znaczącego przetargu przez spółkę. Kurs akcji znajduje się w trendzie spadkowym. Niemniej należy podkreślić, że ostatnie tygodnie przyniosły wyraźne odbicie. Średnie kroczące utworzyły formację złotego krzyża (mocny sygnał kupna), podczas gdy oscylatory techniczne pozostały neutralne. Mankamentem pozostaje niski poziom obrotów, który nie potwierdził siły popytu. Najbliższą barierę dla byków stanowi opór na poziomie 26 PLN, jednakże kluczową kwestią pozostaje de facto przełamanie linii trendu spadkowego.

Autorzy: Zespół Zarządzający MM Prime TFI S.A.


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

do pobrania:

Przewiń do góry