11-10-2021

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 27 września 2021 r.

Podsumowanie tygodnia


Miniony tydzień zakończył się dla rynków w sposób mieszany. Indeks S&P 500 zyskał 0,5%, kończąc tydzień wynikiem 4455 punktów, jednak po drodze spadając aż na 4305 punktów. Indeks odrobił więc solidne spadki z niewielką nawiązką, obecnie będąc +19% od początku roku. Ruch ten odbywał się pomimo raczej negatywnych dla indeksu informacji, jakimi były zapowiedzi FOMC odnośnie rozpoczęcia taperingu programu skupu aktywów przez FED oraz niepokoje związane z chińskim rynkiem nieruchomości, a konkretnie problemem restrukturyzowanego Evergrande. Jednakże pojawiające się informacje o tym, że w razie potrzeby chiński rząd zamierza zainterweniować (na przykład gdyby niewypłacalność dewelopera miała zagrozić bankructwem podmiotów trzecich), mogły stanowić pretekst do odkupienia spadków, a zarazem uznania problemu Evergrande za nie stanowiący realnego zagrożenia dla chińskiej gospodarki. Po stronie najbardziej zyskujących sektorów w indeksie znalazły się sektory energii (+4,7%), finansowy (+2,2%) oraz technologiczny (+0,9%). Z kolei wśród sektorów notujących straty znalazły się sektory nieruchomości (-1,5%) oraz „utilities”, czyli woda, prąd, gaz (-1,2%). Sektorowi energetycznemu sprzyjały przede wszystkim rosnące ceny ropy, co w przypadku najbardziej zyskującego Devon Energy pozwoliło na osiągnięcie wzrostu o 11%. Największym przegranym okazała się spółka Entergy z sektora utilities, która zanotowała spadek o 9,2% po ogłoszeniu oświadczenia, że naprawa szkód w infrastrukturze spowodowanych huraganem Ida będzie kosztować od 2,1 do 2,6 mld USD.
Tydzień zakończył się podobnie dla rynków europejskich. Niemiecki DAX, składający się od niedawna z 40 spółek, zakończył tydzień z wynikiem +0,27%; przeciw wzrostom działał Continental (-1,48%), z kolei do wzrostów przyczyniły się głównie Daimler (+4,56%) oraz BMW (+1,62%). Z kolei sektor bankowy spadał, z czego najgorzej radził sobie Deutsche Bank (-2,21%). Francuski indeks CAC zakończył tydzień ze wzrostem o 1,04%; sektor bankowy wypadł w tym przypadku pozytywnie, gdzie największe wzrosty odnotowały Credit Agricole (+2,06%) oraz BNP Paribas (+2,35%). Francuski sektor motoryzacyjny również odnotował wzrosty (Renault + 6,89%, Stellantis + 0,51%), tak samo jak lotniczy (Air France-KLM + 15,17%, Airbus +2,09%).

Z kolei WIG20 odnotował stratę w wysokości 1,45%, kończąc tydzień z wynikiem 2299 punktów, a więc wyraźnie negatywnie w stosunku do indeksów europejskich. Najbardziej tracił Mercator (-9,09%), spółki energetyczne, czyli Tauron (-7,59%) i PGE (-8,16%), a ponadto Allegro (-7,18%) i CDProjekt (-5,63%). Z kolei spadkom opierały się banki, notując nieznacznie dodatnie stopy zwrotu oraz sektor detaliczny, gdzie najlepiej radziły sobie CCC (+2,47%) oraz LPP (+2,91%). Spółkom przemysłowym zdecydowanie nie pomagają słabsze nastroje dotyczące ochładzającej się gospodarki, szczególnie chińskiej (traciły również JSW i KGHM po około 4% każdy). W przypadku Allegro możliwe jest dyskontowanie rosnącej konkurencji głównie ze strony Amazona, który w ostatnim czasie mocno rozwija swoją sieć logistyczną, ponadto zwiększając zatrudnienie na szczyt sezonu e-commerce, czyli czwarty kwartał. Duże oczekiwania odnośnie czwartego kwartału pomagają również spółkom z sektora handlu detalicznego (LPP i CCC), jednak tutaj również pomocne są obecne dobre dane dotyczące sprzedaży detalicznej w Polsce.

Rozpoczynający się tydzień będzie obfity we wrześniowe odczyty indeksów PMI (przemysłowych i usługowych) dla poszczególnych państw. We czwartek pojawią się odczyty dla Chin, z kolei w piątek ukażą się dane dla Polski, USA, a także wielu krajów europejskich, co zostanie zwieńczone odczytem dla Strefy Euro jako całości. Dane te w tym tygodniu mogą potencjalnie okazać się pretekstem do większych ruchów indeksów giełdowych; dla zdecydowanej większości państw odczyty PMI przewidywane są jako niższe od poprzednich, co sugeruje coraz mniej optymistyczne nastroje dotyczące koniunktury w przemyśle i usługach. Jednakże bardzo pozytywny wydźwięk miałyby odczyty wyższe od oczekiwanych, w chwili gdy rynek spodziewa się ochłodzenia nastrojów. Oprócz tego we czwartek pojawi się odczyt PKB dla USA za drugi kwartał.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

Przewiń do góry