26-01-2015

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 26 stycznia 2015

Podsumowanie tygodnia


W minionym tygodniu na światowych parkietach panowały byki. Wszystko za sprawą oczekiwania na czwartkową decyzję EBC o uruchomieniu wyczekiwanego programu skupu aktywów. Apetyt na wzrosty rozgrzały m.in. środowe przecieki o możliwej wartości QE sięgającej 50 mld EUR miesięcznie do grudnia 2016 roku. Efekt przewyższenia tych oczekiwań nietrudno było przewidzieć. Ogłoszenie przez Mario Draghiego skupu na poziomie 60 mld EUR miesięcznie do września 2016 roku (wartość programu to 1140 mld EUR) błyskawicznie zaowocowało ogromną zmiennością. Nieco mniej zwracano uwagę na detale mogące ograniczać skuteczność QE, takie jak wykup wedle klucza kapitałowego z kontynuacją przy ujemnej rentowności oraz mniejszą skalę niż nawet trzecia faza programu luzowania za oceanem. Prezes EBC zaznaczył natomiast możliwość zwiększenia ilości przeznaczanych środków w przypadku trudności z osiągnięciem podstawowego celu - odpowiedniego poziomu inflacji CPI. Dla GPW wsparciem były też bardzo dobre dane o produkcji przemysłowej za grudzień (wzrost o 8,4% r/r).

Efektem licznych czynników wpływających na wzrost jest korzystny bilans największych parkietów. Wśród zwyżek na kluczowych parkietach przodował francuski CAC40, zyskując 6%. Z sukcesem tydzień zakończyły również DAX i S&P500, które wzrastały odpowiednio 4,8% i 1,6%. Niedawne spadki częściowo odreagowały indeksy w Warszawie. WIG20 i WIG30 umocniły się o 3%, a sWIG80 zyskał 1,2%. Równie pozytywnie jak blue chipy wypadły średniaki z mWIG40 z 2,9% wzrostem. Patrząc na przekrój tygodnia nie sposób oprzeć się jednak wrażeniu, że bez wyraźnych pozytywnych sygnałów ze środy i czwartku, indeksy nie znalazłyby siły do pokonywania kolejnych oporów.

W bieżącym tygodniu uwagę inwestorów przykuwać będzie szczególnie środowy komunikat FOMC w sprawie stóp procentowych. Być może będziemy świadkami większej aktywności gołębi, lecz na kluczowe posiedzenie poczekamy do 17-18 marca. Wcześniej europejskie parkiety podlegać będą nastrojom płynącym z Grecji, gdzie w niedzielnych wyborach tryumfowała lewicowa Syriza. Trudno jednak przewidywać z tego powodu znaczący wzrost zmienności, bowiem rynek stopniowo informację tę uwzględniał, a droga do opuszczenia przez Greków strefy euro tak czy inaczej jest dość odległa. Istotna dla amerykańskiego rynku będzie wtorkowa publikacja wskaźnika sprzedaży nowych domów w USA. W ostatnich miesiącach prognozy okazywały się być wyższe od odczytu. Na zakończenie tygodnia zapoznamy się z kolejnymi miernikami zza oceanu - wstępnym deflatorem PKB i hipotetyczną zmianą PKB w następnym roku oraz indeksem Chicago PMI.

Analiza technicznaWykres 1. WIG20 w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Po problemach wynikających z decyzji SNB, w poprzednim tygodniu indeks wreszcie ruszył na północ. Byczy scenariusz realizowany był od środy. WIG20 z impetem pokonał istotny opór na poziomie 2300 pkt, zbliżając się do jeszcze ważniejszej bariery 2350 pkt. Kolejnym celem po przebiciu tego poziomu stałaby się linia krótkoterminowego trendu spadkowego w okolicach 2400 pkt, której skuteczne przetestowanie oznaczałoby walkę o 2475 punktów. Zatrzymanie się na barierze 2350 pkt mogłoby z kolei wskazywać na ponowną walkę z sierpniowymi minimami w okolicach 2300 pkt.


Wykres 2. KGHM w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Notowania miedziowego giganta w znacznym stopniu zależne są od notowań czerwonego surowca, o czym w ostatnich tygodniach boleśnie przekonywali się akcjonariusze KGHM-u. Spółka, wraz z rocznym spadkiem cen metalu rzędu 22%, obniżyła swoje notowania z 122,5 PLN do nawet 99,7 PLN. Dopiero miniony tydzień przyniósł znaczne odreagowanie. Czwartkowa walka o domknięcie luki z małym górnym cieniem na dość dużym wolumenie zakończyła się względnym powodzeniem. Piątkowe utrzymanie się powyżej jej wartości pozwala bykom myśleć o ataku na istotny opór na poziomie 114 PLN. Powrót poniżej luki oznaczał będzie zanegowanie wzrostowego scenariusza i testowanie wsparć w okolicach 105-105,5PLN.

Autorzy: Zespół Zarządzający MM Prime TFI S.A.


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

do pobrania:

Przewiń do góry