04-03-2024

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 26 lutego 2024 r.

Podsumowanie tygodnia


Za nami bardzo udany dla inwestorów tydzień na rynkach kapitałowych. Najpierw było jednak nerwowo, bo przed najważniejszym chyba raportem wynikowym tego sezonu w USA – spółki Nvidia – pokusa realizacji zysków i obawy o niespełnienie wygórowanych oczekiwań były duże. Wyniki producenta układów obliczeniowych, z których korzysta cały przemysł AI, miały być potwierdzeniem lub zaprzeczeniem rozwoju hossy AI. Okazały się jednak znakomite, do tego jeszcze i perspektywa na ten rok została dobrze odebrana, w efekcie czego akcje spółki ustanowiły nowe ATH i obecnie jej kapitalizacja to już blisko 2 bln USD. Dało to też paliwo do wybicia nowych historycznych szczytów na amerykańskich indeksach – S&P500 urósł o 1,7%, a NASDAQ o 1,4%. Dobry nastrój udzielił się też Europie – CAC40 zyskał 2,6%, a DAX 1,8%. Mimo kłopotów niemieckiej gospodarki, tamtejsze spółki giełdowe w większości prowadzą globalne biznesy i antycypują odbicie gospodarki światowej w tym roku.

Dobry nastrój inwestorów udzielił się też warszawskiej giełdzie i to podwójnie. Z jednej strony na plus należy zaliczyć wzrosty na rynkach ościennych i mniejsze obawy o restrykcyjną politykę pieniężną w USA (protokół  z posiedzenia FOMC nie podgrzał tych obaw), z drugiej zaś informację o odblokowaniu dla Polski środków z KPO i funduszy spójności, co przekładać ma się na 137 mld EUR środków unijnych dla Polski. Zintensyfikowało to napływ kapitału do polskich akcji, w szczególności spółkach nastawionych na konsumenta oraz sektor bankowy (dalsza poprawa wyników, duży potencjał dywidendowy). Indeks WIG wzrósł o 3,9%, a WIG20 aż o 4,5%. Wśród największych spółek zdecydowanie wyróżniało się LPP ze wzrostem aż o 12,5%. Sentyment do konsumenta widać jednak na całym rynku i nawet bardzo drogie wskaźnikowo Dino zyskało blisko 8%. Poza tym liderami wzrostów w sektorze bankowym był Santander (+10%) oraz mBank (+8,5%). Najsłabszą inwestycją były akcje Orlenu ze spadkiem o 2,5% po słabym odbiorze wyników za IV kw. Marshall Wace nawet zdecydował się otworzyć w nim krótką pozycję. Indeks mWIG40 zyskał 2,7%, a sWIG80 poszedł w górę o 2,9%.

W tym tygodniu sporo będzie się działo, chociaż jeszcze poniedziałek jest spokojny. Natomiast w dalszej części tygodnia danych będzie już dużo, na czele z indeksami koniunktury PMI w chińskim przemyśle i usługach, europejskim i amerykańskim przemyśle. Do tego jeszcze bardzo ważnym odczytem będzie inflacja konsumencka ze strefy euro za luty – szacunek wstępny ma największy wpływ na rynek. Z USA w raporcie o wydatkach i dochodach Amerykanów znajdzie się z kolei wskaźnik PCE czyli preferowana miara inflacji Fedu.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 

 

Przewiń do góry