11-07-2023

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 26 czerwca 2023 r.

Podsumowanie tygodnia


Zeszły tydzień upłynął pod znakiem korekty spadkowej, spowodowanej przede wszystkim trzeźwiejszym spojrzeniem inwestorów na perspektywy polityki pieniężnej w USA, a dodatkowo wspieranym przez kiepski sentyment w Chinach. To jednak sygnał z USA był decydujący. Przede wszystkim rynek koncentrował się na wystąpieniach prezesa Fed przed Izbą Reprezentantów i Senatem, gdzie przedstawiał raport półroczny z wykonania polityki pieniężnej. Wcześniej rynek nie do końca wziął pod uwagę przekaz z ostatniej konferencji po posiedzeniu FOMC. Teraz jednak J. Powell dwa razy przypomniał, że należy jeszcze nastawiać się na dwie podwyżki stóp procentowych. Wtóruje mu w tym Sekretarz Skarbu Janet Yellen wskazując, że wobec mniejszego ryzyka recesji w USA do ustabilizowania inflacji potrzebne będzie spowolnienie popytu wewnętrznego. Na coraz podatniejszy grunt w piątek spadły jeszcze fatalne odczyty indeksów PMI dla Niemiec i Francji, a także dla całej strefy euro. W efekcie w Europie Zachodniej spadki indeksów oscylowały wokół 3%. W USA było lepiej, bo s&P500 spadł tylko o 1,2%.

Warszawie bliżej było do Niemiec czy Francji. Indeks WIG zniżkował o 2,3%, przede wszystkim dołowany przez silne wcześniej duże spółki. W obliczu grania pod dalsze podwyżki stóp w USA kapitał zagraniczny mógł realizować zyski na pozycjach z WIG20, w efekcie czego indeks ten stracił aż 3,5%. Największy spadek zaliczył CD Projekt (-10,6%), który w ostatnich dwóch tygodniach stał się walorem mocno spekulacyjnym ze względu na short squeeze. Słabo wyglądały też banki i konsument, w tym Pepco czy LPP ze spadkami rzędu 5-6%. Uwagę zwraca także spadek o prawie 7% KGHM-u, gdzie poza słabszą miedzią także znaczenie mają rosnące wydatki inwestycyjne. Zdecydowanie lepiej było w gronie średnich spółek, gdzie kilkuprocentowymi wzrostami szczyć się mogły Wirtualna Polska, Tauron, Benefit czy Intercars. Zdecydowanie jednak najlepiej radził sobie, mimo ogólnej słabości sektora bankowego, Millenium, rosnąc o prawie 10%. Bank ten, wcześniej najbardziej skarcony przez rynek za portfel frankowy, obecnie wyraźnie przeżywa re-rating.

W bieżącym tygodniu poznaliśmy już indeks Ifo z Niemiec, który okazał się być gorszy od oczekiwań, co jednak nie ma większego wpływu na rynek – poniedziałek to marazm na zachodnich giełdach, a kapitał płynie na GPW. W dalszej części tygodnia uwaga będzie koncentrować się na wstępnych danych o inflacji konsumenckiej z krajów strefy euro, w tym w piątek dla całego Eurolandu. GUS poda też szacunek inflacji czerwcowej dla Polski. Z USA z kolei najważniejsze dane zostaną opublikowane w końcówce tygodnia – będzie to indeks Chicago PMI oraz wskaźnik PCE razem z raportem o wydatkach i dochodach Amerykanów. Poza tym w tym tygodniu przewidziano też dużo wystąpień publicznych członków władz Fed i EBC.


MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 

Przewiń do góry