08-11-2021

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 25 października 2021 r.

Podsumowanie tygodnia


W zeszłym tygodniu indeks S&P 500 wzrósł o 1,6%, dzięki czemu osiągnął nowy rekord notowań na poziomie 4559 punktów, ostatecznie kończąc tydzień na poziomie 4544. Od początku roku indeks osiąga dodatnią stopę zwrotu wynoszącą 21%, z kolei w skali miesiąca osiąga on +5,5%. Notowaniom indeksu sprzyjały przebijające konsensusy analityków wyniki finansowe spółek za trzeci kwartał, ponadto pozytywnie zaskoczyły tygodniowe dane dotyczące wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (osiągające najniższy poziom od początku pandemii). Oprócz tego silnymi danymi wykazał się również amerykański rynek wtórny nieruchomości mieszkaniowych, rosnący we wrześniu o 7%. W efekcie rosły wszystkie wchodzące w skład indeksu sektory za wyjątkiem usług komunikacyjnych (-0,6%). Największe wzrosty przypadły na sektory nieruchomości (+3,2%), opieki zdrowotnej (+2,9%) oraz finansowy (+2,8%). W sektorze nieruchomości największe wzrosty odnotowała spółka Prologis (+5,1%), która zaraportowała wzrost wyników za trzeci kwartał w stosunku rok do roku. W przypadku sektora opieki zdrowotnej zyskiwała spółka Anthem (+10%), która przedstawiła wyższą prognozę za pełny rok 2021 po opublikowaniu przebijających konsensus wyników za trzeci kwartał. W przypadku sektora finansów akcje State Street rosły o 7%; notowaniom holdingu również sprzyjały podniesione prognozy, w tym przypadku dotyczące trzeciego kwartału. Po stronie spadkowej znalazła się grupa Omnicom, której przychody w trzecim kwartale okazały się niższe niż oczekiwane, spółka odnotowała spadek o 7,3%. Tydzień nie był jednak aż tak optymistyczny dla parkietów europejskich. Niemiecki DAX zanotował spadek o 0,28%; indeksowi ciążył sektor motoryzacyjny, w którym wszystkie spółki traciły od 1% do 2%. Spadków nie przeważyły rosnące banki, takie jak Deutsche Bank (+1,98%) czy Commerzbank (+4,26%). Francuski CAC zanotował nieznaczny wzrost na poziomie 0,09%; w jego przypadku również ciążył sektor motoryzacyjny (przykładowo Renault straciło 6,23%), ale także lotniczy (na przykład Air France-KLM spadło o 7%). Indeksowi nie pomogły notowania francuskich banków, które zakończyły tydzień w sposób mieszany.

Zeszły tydzień był jednak jednoznacznie negatywny dla polskiego indeksu WIG20, który spadł o 1,5%, osiągając na koniec tygodnia 2417 punktów. Największe spadki zaliczył Mercator Medical (-29,90%), który wraz ze wstępnymi wynikami za trzeci kwartał przedstawił rozczarowujące prognozy odnośnie przyszłych cen rękawic. Mocno ucierpiały również notowania spółek szeroko pojętego przemysłu; najbardziej spadało JSW (-7,57%), któremu ciążyły zapowiedzi chińskiego rządu dotyczące zahamowania wzrostu cen węgla. W ślad za nim poszły Tauron oraz PGE (spadające po około 4% każdy) oraz KGHM (-3,60%). Tracił również CD Projekt (-2,04%), który przesunął premiery next genowego Wiedźmina 3 oraz Cyberpunka na 2022 rok. Po stronie wzrostowej znalazły się notowania Dino (+2,28%), Santandera (+1,97%) oraz Asseco (+1,81%), a więc głównie spółek nie związanych z przemysłem.

Rozpoczynający się tydzień minie głównie pod znakiem danych dotyczących państw wchodzących w skład Strefy Euro. Szereg z tych państw pokaże swoje szacunki dotyczące wzrostu PKB w trzecim kwartale, co w piątek zostanie zwieńczone wstępnym odczytem PKB dla całej Strefy. Tego samego dnia pojawi się również wstępny odczyt inflacji dla państw operujących walutą wspólnoty, a dzień wcześniej ECB przeprowadzi posiedzenie decyzyjne w sprawie stóp procentowych; w tym miejscu warto przypomnieć pierwsze sygnały europejskich bankierów centralnych dotyczące sugestii podniesienia stóp procentowych. W przypadku danych z Polski w piątek zostanie opublikowany wstępny odczyt inflacji za październik.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

Przewiń do góry