24-10-2016

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 24 pażdziernika 2016 r.

Podsumowanie


Ubiegły tydzień nie przyniósł znaczących zmian najważniejszych indeksów giełdowych. W Stanach, NASDAQ wzrósł o 0,8%, S&P500 o 0,4%, podczas gdy DJI zyskał zaledwie 0,04%. W Europie, francuski CAC40 wzrósł o 1,5%, niemiecki DAX o 1,2%, a brytyjski FTSE250 stracił 0,3%. Wydarzeniem tygodnia było posiedzenie Rady Prezesów EBC. Stopy procentowe zgodnie z oczekiwaniami rynku pozostały bez zmian, jednak inwestorzy liczyli na to, że podczas konferencji Mario Draghi ogłosi rozszerzenie skali QE. Tymczasem okazało się, że podczas obrad nie rozważano takowych ruchów. Co więcej Mario Draghi podkreślił, że program skupu obligacji skarbowych nieprędko zostanie zakończony. Przekaz był de facto gołębi, jednakże nie na tyle, aby spełnić oczekiwania rynku. W minionym tygodniu odbyła się także ostatnia debata Clinton – Trump. Ta zakończyła się kolejną porażką miliardera, co było dobrą wiadomością dla rynków finansowych. Ponadto, inwestorzy poznali kolejną porcję danych z amerykańskiej gospodarki. Dynamika produkcji przemysłowej wyniosła 0,1% mdm wobec oczekiwań na poziomie 0,2%. Jednak na szczególną uwagę zasługuje odczyt indeksu Fed z Filadelfii, który znacząco przewyższył prognozy – 9,7 pkt. wobec 5,8 pkt. W ubiegłym tygodniu odbyła się również publikacja najnowszych danych z chińskiej gospodarki. Odczyt dynamiki PKB w trzecim kwartale okazał się zgodny z konsensusem rynkowym (6,7% rdr). Z kolei publikacje tempa wzrostu produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej wyniosły kolejno 6,1% oraz 10,7% względem oczekiwań na poziomie 6,4% oraz 10,6%. 

Inwestorzy poznali również szereg najnowszych danych z polskiej gospodarki. Dynamika sprzedaży detalicznej wyniosła 4,8% rdr wobec konsensusu na poziomie 6%, natomiast tempo wzrostu produkcji przemysłowej osiągnęło wartość 3,2% względem prognoz na poziomie 3,45%. Inwestorzy poznali także protokół z ostatniego posiedzenia RPP. Rada nie zamierza dokonywać zmian w polityce pieniężnej. Tym niemniej, podczas obrad po raz kolejny została poruszona kwestia ewentualnej podwyżki stóp procentowych (w przypadku narastającej inflacji). Mimo wszystko, w skali całego tygodnia, WIG20 wzrósł o 1,9%, mWIG40 o 1%, podczas gdy sWIG80 stracił 0,04%. Ponadto, na warszawskim parkiecie zadebiutowały dwie spółki: Celon Pharma oraz PlayWay.

W obecnym tygodniu na uwagę zasługują najnowsze dane z Eurolandu: wstępne odczyty wskaźników PMI oraz indeksów zaufania. Ponadto, inwestorzy poznają szereg danych ze Stanów: wzrost PKB w trzecim kwartale 2016 roku, dynamikę zamówień na dobra trwałego użytku oraz indeksy Conference Board i Fed z Richmond. Tymczasem na giełdach trwa sezon publikacji wyników kwartalnych.


Analiza techniczna



Wykres 1. WIG20 w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Miniony tydzień przyniósł wzrost indeksu WIG20, którego wartość na piątkowym zamknięciu wyniosła 1752 pkt. W gruncie rzeczy, indeks blue – chipów poruszał się w kierunku północnym tylko w środę. W trakcie pozostałych dni sesyjnych WIG20 nie odnotował znaczących zmian. Oscylator RSI w dalszym ciągu pozostaje neutralny. Rynek od maja porusza się w wyraźnej konsolidacji, jednakże w ostatnim czasie trzykrotnie zdołał obronić ważne wsparcie w okolicy 1700 pkt., toteż niewykluczone, że niebawem sentyment rynkowy ulegnie poprawie.

Wykres 2. Enea w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Tym razem na miano spółki tygodnia zasługuje Enea, której walory w skali całego tygodnia podrożały o 8,2%. Co więcej, kurs zdołał chwilowo naruszyć psychologiczną barierę 10 zł. Ponadto, warto zwrócić uwagę na bardzo wysoki wolumen obrotów. Wzrosty zostały uprzednio zasygnalizowane przez oscylatory RSI oraz MACD. Tym niemniej, kurs de facto nadal znajduje się w trendzie spadkowym. Jeżeli kolejny test oporu na poziomie 10 zł zakończy się sukcesem, to rynek być może spróbuje przełamać linię długoterminowego trendu spadkowego. Jednak wiele będzie zależeć od polityków, których decyzje do tej pory negatywnie wpływały na kursy spółek z sektora energetycznego.

Autorzy: Zespół Zarządzający MM Prime TFI S.A.


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

do pobrania:

Przewiń do góry