03-03-2025

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 24 lutego 2025 r.

Podsumowanie tygodnia


Ten tydzień nie byłby taki zły dla rynku amerykańskiego, gdyby nie piątkowy docisk podaży. Tylko wtedy spadki oscylowały wokół 2%. Jako powód tej przeceny podaje się nieoczekiwany mocny spadek (poniżej bariery 50 pkt) indeksu PMI dla usług z USA, przy jednoczesnym wzroście oczekiwań inflacyjnych w badaniu Uniwersytetu Michigan. Mocnej przecenie ulegały największe spółki technologiczne. Z tego względu ze szczególną uwagą śledzić będziemy wyniki Nvidii, które opublikowane zostaną w środę. Poddawanie w wątpliwość sensu wysokich nakładów na rozwój AI stało się jednak ostatnio modne i prowokuje realizację zysków. W Europie Zachodniej z kolei możliwa była przedwyborcza realizacja zysków, bo DAX spadał od początku tygodnia, w sumie tracąc 1,1%.

Zieloną wyspą pozostawała tymczasem GPW. Indeks WIG poszedł w górę o 1,5%. Dalej przede wszystkim ciągnięty był przez duże spółki, bo indeks WIG20 zyskał 1,7%, tymczasem mWIG40 urósł o 1%, a sWIG80 o 0,8%. Bardzo mocne pozostawały banki, co sugeruje dalszy napływ kapitału zagranicznego. Dobrą passę kontynuował Orlen, rosnąc o 5%. Słabsze wyniki Kruka spowodowały jego tygodniową przecenę o 3%. Allegro również poddało się realizacji krótkoterminowych zysków, tracąc 4%. Tematem przewodnim wzrostów wydawała się dalej być Ukraina. Tu jednak do realnych konkretów droga pewnie daleka, dlatego też należy być mocno ostrożnym w podejściu do GPW. Wzrosty od początku roku sięgają już 17% na WIG-u, a na WIG20 prawie 20%. Tym samym zeszłoroczny dystans do S&P500 został prawie nadrobiony.

W tym tygodniu z istotnych danych został już opublikowany indeks Ifo z Niemiec, który lekko rozczarował. Jednak wynik wyborów ze zwycięstwem CDU/CSU został odebrany dobrze i DAX lekko wzrósł. W dalszej części tygodnia uwagę koncentrować będą głównie dane z USA – wskaźniki koniunktury sektora nieruchomości, dynamika zamówień na dobra trwałe, rewizja dynamiki PKB za IV kw. raport o dochodach i wydatkach Amerykanów czy indeks Chicago PMI. Z kolei z Europy warto przyjrzeć się szacunkom inflacji konsumenckiej za luty z Niemiec i Francji.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 

Przewiń do góry