09-05-2023

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 24 kwietnia 2023 r.

Podsumowanie tygodnia


Ciężko było się rynkowi zdecydować na jakiś konkretny kierunek ruchu w zeszłym tygodniu. Dane makro pokazały mocno mieszany obraz. W Chinach, po covidowym otwarciu, mocna pozostaje aktywność konsumentów, za to produkcja przemysłowa w marcu była już słabsza. Wraz ze słabszymi odczytami indeksów PMI dla przemysłu z Niemiec czy Francji może to stać za słabszym wynikiem spółek surowcowych. Z kolei już indeksy PMI dla sektora usług wskazują na jego mocną pozycję w strefie euro i postępujące odbudowanie popandemiczne i po szoku związanym z wojną w Ukrainie. W efekcie tego indeksy CAC40 i DAX urosły po, odpowiednio, 0,5% i 0,4%. Sztuka ta nie udała się amerykańskim indeksom. S&P500 spadł o 0,6%, a NASDAQ100 o 0,8%. Przyczyny należy upatrywać w serii jastrzębich wypowiedzi członków FOMC, którzy widzą wpływ zaostrzenia warunków na rynku kredytowym, ale jednocześnie akcentują wysoką inflację i konieczność walki z nią przez politykę monetarną.

W Warszawie zdecydowanie przeważał optymizm, szczególnie w dużych spółkach. Widać, że zagranica zaczęła dostrzegać atrakcyjne wskaźniki sektora finansowego. W ubiegłym tygodniu do liderów wzrostów zaliczały się akcje Kruka, jednego z przedstawicieli ww. sektora, rosnące o 8,3%, dzięki podaniu dobrych szacunków wyników za I kw. 2023. Akcje banków też rosły, a liderami były tutaj największe z nich – PKO BP, Pekao i Santander. Efekt lepszych od oczekiwań wyników było widać na Kętach (+7,3%). Do grona mocno rosnących spółek zalicza się tez Allegro, z 5,6-procentowym wzrostem, łamiące krótkoterminowy opór. W wyraźnej defensywie były tylko akcje spółek wydobywczych – JSW i KGHM. Minimalnie zniżkował Orange, ale za to już jego konkurent Cyfrowy Polsat odbił o 4,4%. Cały WIG20 urósł o 2,5% i to właśnie głównie dzięki niemu indeks WIG może pochwalić się tygodniowym wynikiem na poziomie 1,8%, znacznie lepszym od zachodnich parkietów.

Bieżący tydzień póki co przyniósł rozczarowujące dane z Polski o produkcji przemysłowej (-2,9% r/r wobec oczekiwanych -1,9%) oraz sprzedaży detalicznej (4,8% r/r wobec oczekiwanych 7,4%) za marzec, co nie wróży dobrze początkowi tygodnia na GPW. Nieco gorszy od konsensusu okazał się także indeks Ifo z Niemiec. W dalszej części tygodnia gros ważnych danych będzie dotyczył rynku amerykańskiego – opublikowane zostaną m. in. Szacunki PKB za I kw. (wraz z deflatorem PCE będącym ważną dla Fed miarą inflacji), indeksy koniunktury, w tym najważniejszy indeks Chicago PMI, raport o dochodach i wydatkach amerykanów oraz raport Uniwersytetu Michigan w swojej finalnej wersji. Ze strefy euro jeszcze warto zwrócić uwagę na wstępną dynamikę PKB za I kw., a z Niemiec i Francji na szacunek inflacji konsumenckiej za kwiecień.


MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 

Przewiń do góry