23-04-2018

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 23 kwietnia 2018 r.

Podsumowanie


W minionym tygodniu rynki finansowe zdołały złapać nieco oddechu. Po kilku tygodniach pełnych napięć politycznych nadeszły nieco spokojniejsze dni. Inwestorzy zapomnieli o konflikcie w Syrii, a Chiny i Stany nie zdecydowały się na kolejne ruchy w ramach wojny handlowej. Inwestorzy poznali kilka ważnych odczytów makroekonomicznych. Na uwagę zasługują wyższe od prognoz odczyty amerykańskiej dynamiki sprzedaży detalicznej (0,6% mdm) i produkcji przemysłowej (0,5% mdm). Nie zawiodły również dane z Chin m.in. tempo wzrostu PKB w pierwszym kwartale 2018 r. (6,8% rdr vs prognoza 6,7% rdr). Z kolei w Eurolandzie wskaźnik inflacji HICP wyniósł 1,3% rdr względem oczekiwań na poziomie 1,4%. Presja inflacyjna w strefie euro pozostaje niska, a właściwie niższa niż zakładano. To mocny argument na rzecz kontynuacji luźnej polityki monetarnej przez EBC. Wiele wskazuje na to, że o ile program QE zostanie zakończony w trzecim kwartale bieżącego roku, o tyle stopy procentowe pozostaną na niskim poziomie w dłuższym horyzoncie czasowym. W skali całego tygodnia, brytyjski FTSE250 wzrósł o 1,9%, francuski CAC40 o 1,8%, a niemiecki DAX o 0,8%. W Stanach NASDAQ zwyżkował o 0,6%, S&P500 o 0,5%, a DJI o 0,4%. Na uwagę zasługuje również dynamicznie zwyżkująca cena ropy naftowej, która według Donalda Trumpa jest sztucznie zawyżana przez OPEC. Cena czarnego złota znajduje się na najwyższych poziomach od trzech lat – w przypadku ropy Brent ta ustanowiła nowy lokalny szczyt na poziomie 74,7 dolarów za baryłkę.

Tymczasem na polskim parkiecie dominowała czerwień. W skali całego ubiegłego tygodnia indeksy WIG20 i mWIG40 straciły 0,5%, a sWIG80 osunął się na południe o blisko 1,6%. Na miano negatywnego bohatera tygodnia ponownie zasłużyła spółka GetBack. Sytuacja ubiegłorocznego debiutanta jest coraz trudniejsza, zwłaszcza że spółka nie wykupiła w terminie swoich obligacji. Z drugiej strony, na uwagę zasługują bardzo solidne wyniki Grupy Azoty za 2017 r. Z kolei spółka Mercator Medical opublikowała słabe wyniki za 2017 r., ale bardzo dobre szacunki wielkości finansowych za pierwszy kwartał bieżącego roku. Warto dodać, że w minionym tygodniu na rynku głównym zadebiutowała spółka OncoArendi Therapeutics. Na uwagę zasługują także marcowe dane makroekonomiczne. Nie zawiodła dynamika wynagrodzeń (6,7% rdr) i zatrudnienia (3,7% rdr), niemniej tempo wzrostu produkcji przemysłowej było wyraźne niższe od oczekiwań (1,8% rdr vs 2,9% rdr).

W tym tygodniu na miano najważniejszego wydarzenia zasługuje posiedzenie Rady Prezesów EBC, a właściwie następująca po nich konferencja z udziałem Mario Draghiego. Ponadto warto zwrócić uwagę na odczyty wstępnych wskaźników PMI dla Eurolandu i Stanów, oraz niemieckiego indeksu IFO. Inwestorzy poznają także polską stopę bezrobocia oraz dynamikę sprzedaży detalicznej.


Analiza techniczna




Wykres 1. WIG20 w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Indeks największych polskich spółek zakończył piątkowe notowania na poziomie 2298 pkt tj. nieco poniżej psychologicznego poziomu 2300 pkt. Mimo wszystko linia krótkoterminowego trendu spadkowego została przełamana, a presja podażowa wyraźnie się skurczyła. Miniony tydzień odznaczył się także niewielką zmiennością oraz niezbyt wysokim poziomem obrotów. Oscylator RSI pozostał neutralny. Innymi słowy, ostatnie dni przyniosły bardzo spokojny handel. Dla byków najbliższym kluczowym oporem wydaje się być poziom 2400 pkt.



Wykres 2. Mercator Medical w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Na spółkę tygodnia wybraliśmy Mercator Medical. W skali ostatnich pięciu dni sesyjnych walory tego podmiotu podrożały o 13,5%. Spółka opublikowała bardzo dobre szacunki wyników finansowych za 1Q 2018 r. Ponadto, wsparcie dla kursu stanowią ambitne zapowiedzi zarządu, rozbudowa mocy produkcyjnych oraz sprzyjające warunki rynkowe. W obliczu niniejszych czynników poprawa sentymentu rynkowego wokół spółki nie stanowi zaskoczenia. Kurs odbił od lokalnego dołka, a neutralne wartości oscylatorów technicznych tworzą przestrzeń do dalszych wzrostów kursu. Najbliższy opór stanowią okolice 19,5 PLN, podczas gdy historyczny szczyt to poziom 21,85 PLN.

Autorzy: Zespół Zarządzający MM Prime TFI S.A.


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

do pobrania:

Przewiń do góry