23-10-2018

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 22 października 2018 r.

Podsumowanie


Co zaskakujące, miniony tydzień nie przyniósł istotnych zmian w wartości najważniejszych indeksów akcji. S&P500 wzrósł o aptekarskie 0,02%, DAX o 0,26%, zaś WIG o 0,22%. Zysk WIGu to zasługa przede wszystkim największych spółek, gdyż WIG20 zwiększył wartość o 0,47%, podczas gdy mWIG40 stracił 0,28% a sWIG80 0,21%. Tymczasem początek tygodnia to było silne odbicie po ostrej korekcie z pierwszej połowy października, zaś czwartek i piątek oddały większość wzrostów.

Pretekstem do odbicia był rozpoczynający się sezon wynikowy, którego największą gwiazdą i symbolem jest jak dotąd Netflix. Serwis video, który według wielu analityków więcej obiecuje niż oferuje i w dodatku skazany jest na porażkę z rosnącą konkurencją, zakomunikował osiągnięcie zysku netto za trzeci kwartał w wysokości 89 centów na akcję, znacznie więcej niż oczekiwane 21 centów. Dużo wyższa także okazała się liczba nowych użytkowników – 7 mln w porównaniu do zapowiadanych 5,1 mln. Te dane niczym paliwo rakietowe pomogły wystrzelić kurs Netflix o 9% w górę, ale tak samo szybko się skończyło i kurs wylądował na poprzednim poziomie. Inne spółki także w większości osiągają wyniki lepsze od oczekiwań.

Powodem schłodzenia nastrojów na całym rynku pod koniec tygodnia były jastrzębie informacje z amerykańskiego banku centralnego. Decydenci są w większości za kontynuowaniem stopniowego podnoszenia stóp procentowych nawet powyżej poziomu neutralnego. Innymi słowy, zdecydowanie dążą do schłodzenia gospodarki. Efektem są wysokie rentowności amerykańskich obligacji skarbowych, które utrzymują się powyżej poziomu 3% w przypadku dziesięciolatek. Nakłada się na to gorsza koniunktura w motoryzacji. Chiński rynek zmierza do pierwszego okresu bez wzrostu od 1990 r. Europejscy producenci zmagają się z problemem emisyjności, czego efektem jest najniższy kurs Daimlera od 5 lat. Coraz gęstsze chmury zbierają się nad amerykańską Teslą.

Rozczarowanie przyniosły także polskie informacje gospodarcze. Gorsze od oczekiwań okazały się wzrosty wrześniowych produkcji przemysłowej, produkcji budowlano montażowej, sprzedaży detalicznej oraz wynagrodzenia i zatrudnienia w przedsiębiorstwach.

Rytm notowań na światowych giełdach w tym tygodniu mogą nadawać: środowe publikacje amerykańskiego wskaźnika PMI za październik, czwartkowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego oraz ogłoszenie poziomu zamówień na dobra trwałe i liczbę nowych bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych, zaś w piątek pierwsza przymiarka do wielkości wzrostu PKB za trzeci kwartał 2018 r. w USA.


Analiza techniczna





Wykres 1. WIG20 w interwale dziennym. Źródło: Stooq

WIG20 przebił z impetem od góry istotny poziom 2200. Kolejne wzrostowe sesje nie zanegowały tego faktu. Co więcej, na wykresie groźnie ukształtowała się półroczna formacja odwróconej głowy z ramionami z linią szyi na poziomie 2200. Zgodnie z najpopularniejszą interpretacją powinniśmy być teraz świadkami spadku co najmniej do poziomu 2000 punktów.





Wykres 2. PGE w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Odzwyczailiśmy się od pozytywnych zaskoczeń ze strony polskiej energetyki, przygniecionej ciężarem polityki, odchodzenia Europy od węgla i inwestycji. Tymczasem prawdopodobnie wystarczył sam fakt przyjęcia wszystkich złych informacji do świadomości, by kurs odzyskał lekkość. Silne odbicie prowadzi do istotnego oporu na wysokości 10,70 zł. Na oscylatorze widzimy jednak istotne wykupienie, które nie pozwoli na przebicie tego poziomu z marszu. Po krótkim odpoczynku możliwy jest jednak wyskok w swobodniejsze rejony powyżej, gdzie następnego oporu trzeba by szukać sięgając historią do 2017 r., w rejonach 11,60 zł.

Autorzy: Zespół Zarządzający MM Prime TFI S.A.


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

do pobrania:

Przewiń do góry