25-04-2025
Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 22 kwietnia 2025 r.
Podsumowanie tygodnia
Miniony tydzień był kolejnym okresem słabości amerykańskiej giełdy, z widoczną rotacją z dolara i amerykańskich akcji w stronę europejskich aktywów. Programy infrastrukturalne, wydatki na obronność, a do tego obniżanie kosztu pieniądza przez EBC zachęcają do europejskich aktywów. Decyzja USA o zawieszeniu dodatkowych ceł na UE na 90 dni także jest wspierająca. Natomiast USA w wojnie z Chinami weszły już na absurdalne stawki powyżej 100% z obu stron. Chiny podają, że są gotowe do negocjacji, ale to raczej kurtuazyjne zaproszenia, a ich decyzje wskazują, że stawiają USA twarde warunki. D. Trump tymczasem coraz bardziej naciska na Fed w kwestii obniżania stóp. Ten zamach na niezależność baku centralnego nie podoba się inwestorom, tak samo jak nie podoba im się eskalacja wojny celnej z Chinami, która może doprowadzić amerykańską gospodarkę do recesji. W efekcie tego indeks S&P500 spadł o 1,5%, a NASDAQ aż o 2,6%, wobec wzrostów w Niemczech o 4% oraz o 2.6% we Francji.
Jeszcze większy optymizm, zarówno w ujęciu od początku roku, jak i w samym zeszłym tygodniu, był obecny na GPW. Indeks WIG urósł o 4,4%, przy względnie równomiernym rozłożeniu popytu na duże, średnie i małe spółki. Taka szerokość rynku również pozytywnie świadczy o nastrojach panujących na GPW. Indeks WIG20 urósł o 4,5%. Napływy zagranicznego kapitału znów widać na bankach, gdzie pozytywnie wyróżniał się, będący dobrze sprofilowany pod potencjalne obniżki stóp, Santander, rosnący o 10%. Dino rosło o 9%, osiągając swoje ATH. Powodem tego mogło być szukanie przez inwestorów bezpiecznych spółek nie narażonych na wojnę celną. Najmocniej z dużych spółek zyskiwały jednak akcje Pepco (+13,7%) na fali pogłosek o możliwej sprzedaży będącego na stracie Poundlanda, co ułatwiło skupienie się na rozwoju sieci sklepów Pepco. Teoria szukania wśród detalistów spółek będących odpornymi na wojnę celną znajduje tez potwierdzenie we wzroście o 14% ceny akcji Eurocashu. Z kolei zapowiedź D. Tuska o tym, że spółki SP, ze szczególnym naciskiem na energetykę, mają inne cele niż maksymalizacja zysków, odcisnęła swoje piętno na notowaniach PGE, którego wycena spadła o 5,4%.
Ten tydzień Wall Street rozpoczęła od dużego spadku rzędu 2-3%, napędzanego brakiem postępów w negocjacjach handlowych z Chinami, a także coraz większych nacisków Trumpa na niezależność Fedu (spekulacje o próbach usunięcia prezesa Fed J. Powella). W Europie jednak tego pesymizmu nie widać – trwa przegrupowanie aktywów, a te amerykańskie popadają w coraz większą niełaskę. Z danych makro opublikowano już słabsze informacje z Polski – niższa dynamika produkcji przemysłowej i wynagrodzeń, co może wspierać RPP w obniżkach stóp. Globalnie najistotniejsze będą indeksy PMI dla usług i przemysłu w wersji wstępnej – z Niemiec, Francji, całej strefy euro i USA. Do tego jeszcze z USA poznamy wstępne dynamiki zamówień na dobra trwałe, finalny raport Uniwersytetu Michigan, a także zaplanowano całą serię wystąpień bankierów z Fed, co może być szczególnie istotne w kontekście obecnych nacisków prezydenta USA na obniżki stóp.
MM Prime TFI
Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.