21-05-2018

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 21 maja 2018 r.

Podsumowanie


Miniony tydzień przyniósł kontynuację wzrostów rentowności amerykańskich obligacji skarbowych oraz cen ropy naftowej. Ponadto, w centrum uwagi rynku ponownie znalazła się polityka. Populistyczne ugrupowanie Ruchu Pięciu Gwiazd może zdobyć władzę we Włoszech, w jednej z największych gospodarek UE. Takowy scenariusz jest postrzegany nie tylko jako zagrożenie dla tego kraju, ale również dla strefy euro. Dodatkowo Donald Trump zasugerował, że negocjacje handlowe z Chinami mogą nie zakończyć się w zadawalający go sposób. Niniejsza wypowiedź uderzyła przede wszystkim w Wall Street. W skali całego tygodnia, NASDAQ stracił 0,7%, podczas gdy indeksy DJI i S&P500 zniżkowały o 0,5%. W Europie francuski CAC40 wzrósł o 1,3%, brytyjski FTSE250 zyskał 1%, a niemiecki DAX umocnił się o 0,6%. Warto również zwrócić uwagę na odczyt wskaźnika HICP dla Eurolandu, który zgodnie z oczekiwaniami wyniósł 1,2% rdr. Presja inflacyjna w strefie euro pozostaje niska, toteż oczekiwania w stosunku do rozpoczęcia zacieśniania monetarnego przez EBC coraz bardziej przesuwają się w czasie. Tymczasem wiele wskazuje na to, że już w czerwcu FOMC po raz kolejny podniesie koszt pieniądza w Stanach.

W dobie podwyższonego poziomu ryzyka politycznego, rosnących rentowności amerykańskich obligacji oraz zwyżkującej ceny ropy naftowej rynki emerging markets znajdują się pod presją. Do tego grona nadal de facto należy klasyfikować Polskę. Na sile traci polska waluta, jednakże również kondycja rynku akcji nie daje inwestorom zbyt wielu powodów do radości. W ubiegłym tygodniu WIG20 stracił 4,3%, mWIG40 2,4%, a sWIG80 0,3%. Rynek został wyraźnie zdominowany przez niedźwiedzie, i to pomimo bardzo solidnego odczytu polskiej dynamiki PKB w pierwszym kwartale 2018 r. Wynik na poziomie +5,1% rdr wyraźnie przewyższył oczekiwania ekonomistów (+4,8% rdr). Nie zawiodły również kwietniowe dane dotyczące zatrudnienia (+3,7% rdr) i wynagrodzeń (+7,8% rdr). Co więcej, RPP utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie, a Adam Glapiński zasugerował, że polityka stabilizacji kosztu pieniądza może być kontynuowana nawet do 2020 r. To dobra informacja dla rynku akcji, jednakże dla rynku uzależnionego od kapitału zagranicznego to globalne czynniki stanowią najważniejsze argumenty inwestycyjne.

W bieżącym tygodniu warto zwrócić uwagę na liczne odczyty makroekonomiczne. Przed nami publikacje wstępnych indeksów PMI dla strefy euro i Stanów. W Polsce odbędzie się prezentacja dynamiki kwietniowej sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej. Na uwagę zasługują również publikacje protokołów z ostatnich posiedzeń FOMC oraz Rady Prezesów EBC. W Tym tygodniu wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2018 r. zostaną opublikowane m.in. przez PKO, Selvitę, Wirtualną Polskę, PGNiG, Bogdankę, czy też CD Projekt.


Analiza techniczna




Wykres 1. WIG20 w interwale dziennym. Źródło: Stooq

W ubiegłym tygodniu indeks największych polskich spółek został zdecydowanie zdominowany przez kolor czerwony. W efekcie WIG20 zakończył piątkowe notowania na poziomie 2230 pkt. Na uwagę zasługuje również wzrost poziomu obrotów, który potwierdził siłę niedźwiedzi. Oscylator RSI w dalszym ciągu pozostaje neutralny. W rezultacie obecny układ techniczny coraz bardziej przypomina krótkoterminową konsolidację o ograniczeniach w okolicy 2200 pkt i 2350 pkt.



Wykres 2. Dino Polska w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Tym razem na szczególne wyróżnienie zasłużyła spółka Dino Polska. W skali całego poprzedniego tygodnia walory tego podmiotu podrożały o 14,8%. Ta pozytywna reakcja rynku to przede wszystkim efekt publikacji wyników finansowych za pierwszy kwartał bieżącego roku, które istotnie przebiły prognozy rynkowe. Cena akcji dynamicznie rozwijającej się sieci supermarketów znajduje się w trendzie wzrostowym od debiutu giełdowego. Warto jednak zwrócić uwagę na wykupione oscylatory techniczne oraz wskaźniki rynkowe, które sugerują, że wycena spółki jest zbyt wymagająca. Takie czynniki tworzą przestrzeń do korekty. Z drugiej strony niniejsze warunki nie stanowią żadnej nowości – dotychczas bardzo solidne fundamenty oraz sprzyjający sentyment rynkowy wokół spółki chroniły kurs przed szerszymi spadkami.

Autorzy: Zespół Zarządzający MM Prime TFI S.A.


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

do pobrania:

Przewiń do góry