03-04-2023

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 20 marca 2023 r.

Podsumowanie tygodnia


Na rynku dalej rozlewa się problem słabości niektórych banków. W USA póki co problem dotyczy mniejszych banków, szybko zostały wprowadzone rozwiązania typu „resolution” i w efekcie w zeszłym tygodniu już nastąpiło odbicie. Szczególnie zyskały spółki technologiczne – NASDAQ poszedł do góry o 4,4%, z kolei S&P500 o 1,4%. W Europie już było gorzej, bo DAX i CAC40 straciły po ponad 4%. Jest to pokłosie przede wszystkim problemów Credit Suisse i domniemania, że problem może dotyczyć innych europejskich banków, a sektor ten w strefie euro ma dużo słabych punktów w postaci banków zagrożonych upadkiem. Do tego jeszcze EBC podniósł stopy o 50 pb., dając sobie więcej czasu na analizę obecnej sytuacji, zanim ewentualnie zejdzie ze ścieżki podwyżek stóp.

Na GPW sektor bankowy jest silnie reprezentowany. Chociaż polskie banki są raczej w dobrej sytuacji to jednak kryzys sektora bankowego, obok sugestii KNF-u o wstrzymaniu dywidend z PKO i Santandera do czasu publikacji wyroku TSUE, stały się przyczynkiem do dużej przeceny polskich banków. PKO spadło o 11%, ale nie był to wyjątek – wiele banków notowało straty rzędu ok. 10%. W obawie przed recesją taniały też spółki surowcowe, na czele z JSW (dodatkowo problemem był pożar w kopalni Knurów-Szczygłowice) oraz PKN. Kapitał płynął do Kęt (+8,3%). Poza tym w spółkach z WIG20 niewielkie wzrosty notowały tylko CCC i CD Projekt. Mocne było też Dino, które mimo bliskości ATH, spadło tylko o 0,75%. Cały indeks WIG20 spadł aż o 6,8%, a mWIG40 o 3,4%. Lepiej zachowywały się małe spółki, ale i tu mieliśmy spadek o 2,4%. Wszystko to przełożyło się na deteriorację WIG-u o 5,5%.

W tym tygodniu i tak najważniejsze będą dalsze informacje płynące z sektora bankowego – jak instytucje w USA i strefie euro radzą sobie z ratowaniem upadłych podmiotów i jak chronią przed rozlaniem się kryzysu na resztę sektora. Póki co ruchy szwajcarskie (przejęcie CS przez UBS i wsparcie płynnościowe SNB dla powstałego banku nie uspokoiły inwestorów). Obok tego mamy dane makro, jednak nie będą to i tak w większości dane najwyższego kalibru. Na pewno warto zwrócić uwagę na indeks ZEW z Niemiec, dynamiki zamówień na dobra trwałe z USA, wypowiedzi szefa Fed oraz publikowane w końcówce tygodnia wstępne indeksy PMI dla usług i przemysłu z Francji, Niemiec, strefy euro oraz z USA. Z Polski natomiast, obok już zaprezentowanych danych o produkcji przemysłowej i wynagrodzeniach, ważna będzie jeszcze dynamika sprzedaży detalicznej i produkcji budowlano-montażowej.


MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 

Przewiń do góry