21-11-2017

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 20 listopada 2017 r.

Podsumowanie


Za nami kolejny tydzień dominacji niedźwiedzi. W skali ostatnich pięciu dni sesyjnych francuski CAC40 oraz brytyjski FTSE250 straciły 1,1%, a niemiecki DAX skurczył się o 1%. W Stanach, DJI stracił 0,3%, a S&P500 0,1%. Przystanią wzrostów był NASDAQ, który umocnił się o 0,5%. W centrum uwagi rynku znalazła się przede wszystkim reforma podatkowa w Stanach. Ta została przegłosowana przez Izbę Reprezentantów, jednak ryzyko jej odrzucenia przez Senat pozostaje wysokie. Materializacja tego czynnika ryzyka może istotnie uderzyć w nastroje rynkowe w szerszym horyzoncie czasowym. W ubiegłym tygodniu inwestorzy poznali także wiele danych makroekonomicznych. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na rosnącą presję inflacyjną w Stanach, która może zachęcić FOMC do zwiększenia skali restrykcji monetarnej. Ponadto nieźle wypadły dane o październikowej produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. Solidne dane napłynęły również ze strefy euro. To kolejne potwierdzenia, że wzrost globalnej gospodarki nabiera tempa.

Nie najlepsze nastroje na światowych rynkach uderzyły w polskie indeksy giełdowe. W skali całego tygodnia WIG20 stracił 0,6%, natomiast mWIG40 osunął się o 1,1%. Co ciekawe, sWIG80 zyskał 1,1% - w tym roku indeks ten raczej negatywnie wyróżniał się na tle pozostałych. W centrum uwagi znalazł się CD Projekt. Informacje dotyczące problemów z nową produkcją ,,Cyberpunk” znacząco uderzyły w wycenę dewelopera gier. Negatywnie wyróżniły się także walory XTB (-34,8% w ciągu całego tygodnia). To efekt podejrzeń KNF, jakoby spółka miała dopuścić się oszustw przeciwko klientom. Ponadto, inwestorzy skupili się na kolejnych publikacjach sprawozdań finansowych spółek za trzeci kwartał. Póki co, sezon wynikowy przynosi nieco więcej powodów do spadków indeksów niż do ich wzrostów. W wielu przypadkach oczekiwania rynku były zbyt wymagające. Wyniki finansowe CCC, KGHM, JSW były wyraźnie niższe od prognoz. Z drugiej strony, pozytywnie zaskoczyły zyski PZU, czy też Dino Polska. Na uwagę zasługuje także wstępny odczyt dynamiki polskiego PKB w trzecim kwartale. Wynik na poziomie 4,7% rdr był o 0,2 punktu procentowego wyższy od prognoz. Nie zawiodły również dane na temat zatrudnienia i wynagrodzeń. Mimo wszystko solidne odczyty nie zdołały poprawić nastrojów przy ulicy Książęcej.

W bieżącym tygodniu inwestorzy skupią się na wstępnych odczytach indeksów PMI dla Stanów oraz Eurolandu, na wystąpieniach publicznych Mario Draghiego i Janet Yellen oraz na publikacji protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC. Z kolei w Polsce odbędą się odczyty dynamiki sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej, wskaźnika inflacji PPI oraz stopy bezrobocia. W tym tygodniu wyniki finansowe za trzeci kwartał opublikują m.in. Asseco Poland, LPP, AmRest, Enea, Bogdanka, czy też CD Projekt.


Analiza techniczna




Wykres 1. WIG20 w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Indeks największych polskich spółek ma za sobą kolejny nieudany tydzień. Rynek został zdominowany przez kolor czerwony, toteż WIG20 zakończył piątkowe notowania na poziomie 2443 pkt. Sytuacja byków jest coraz trudniejsza – w ubiegłym tygodniu indeks naruszył dolne ograniczenie konsolidacji na poziomie 2420 pkt. Następnie co prawda nastąpiło odbicie, jednak temu towarzyszył niski wolumen obrotów. Kluczową kwestią pozostaje obrona niniejszego wsparcia. Jeżeli sztuka ta zakończy się niepowodzeniem, to można oczekiwać fali spadkowej w kierunku bariery na poziomie 2300 pkt.



Wykres 2. Trakcja w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Tym razem na wyróżnienie zasłużyła Trakcja, której cena akcji w ciągu ostatnich pięciu dni sesyjnych podrożała o 6,6%. W ubiegłym tygodniu spółka opublikowała słabe wyniki finansowe za trzeci kwartał bieżącego roku, jednak jednocześnie poinformowała o bardzo wysokim backlogu, co zostało docenione przez inwestorów. Kurs odbija od dna, a to generuje szansę na zakończenie trendu spadkowego. Na uwagę zasługuje podwyższony wolumen obrotów oraz wskaźniki techniczne MACD i RSI, które wskazały wyraźne sygnały kupna. Najbliższy opór stanowi poziom 8,4 PLN. Przełamanie niniejszej bariery może otworzyć drogę do dalszych wzrostów w kierunku oporu na poziomie 11,4 PLN.


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.Autorzy: Zespół Zarządzający MM Prime TFI S.A.

do pobrania:

Przewiń do góry