24-05-2022

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 2 maja 2022 r.

Podsumowanie tygodnia


Bessa rozkręca się na dobre, a sytuacja wygląda poważniej niż na początku wojny w Ukrainie, gdy spadki były bardzo duże, ale dynamiczne i krótkotrwałe, mające w sobie dużo elementu paniki rynkowej. Teraz elementu paniki nie ma już zbyt wiele, za to jest konsekwentne osuwanie się indeksów. Licząc od szczytów z 2021 lub początku 2022 r. amerykański indeks S&P500 stracił ponad 11%, niemiecki DAX 13%, a na NASDAQ100 mamy do czynienia ze spadkiem już o 20%. W tym gronie bardzo słabo wypada indeks WIG, który stracił już ponad 22%, a ostatnie tygodnie szczególnie są fatalne.

Tylko w minionym tygodniu indeks WIG stracił ponad 5%, a najgorszy wynik notowały duże spółki, tracące prawie 6%. Najlepiej zachowywały się małe spółki, ale też indeks sWIG80 zniżkował o 3,3%, a to była podobna skala spadków co indeksy w USA. Tam jednak wyceny są bardzo wymagające, a spółki nawet jeśli w większości poprawiają wyniki to prezentują ostrożne szacunki na kolejne kwartały. W środowisku wysokiej inflacji i nieuchronnych podwyżek stóp procentowych, a także nieprzewidywalnych trudnościach z pozrywanymi łańcuchami dostaw, utrzymanie wycen w USA jest nie lada wyzwaniem. W Europie lizanie ran wygląda zdecydowanie lepiej na rynkach rozwiniętych – indeksy w Niemczech i we Francji nie straciły nawet 1%.

Na słabą sytuacji w Warszawie, poza ogólną fazą risk off i ewakuacją kapitału z rynków wschodzących, wpływ miało także zakręcenie kurka z gazem przez Rosję. To negatywnie odbiło się na wycenie spółek przemysłowych zależnych od konsumpcji gazu, np. Grupie Azoty (-10%). Zwraca też uwagę kolejne bardzo słabe zachowanie sektora bankowego ze stratami rzędu kilku do nawet 12%, jak w przypadku mBanku. Zaprezentowane ramy programu pomocy dla kredytów hipotecznych opartych o WIBOR, kosztujące kilka mld PLN sektor bankowy, zostały przyjęte przeceną banków. Być może zbyt dużą, ale uwzględnia ona rosnące obawy o spowolnienie gospodarcze, a także potencjalne rozszerzanie programu pomocowego o bardziej kosztowne dla banków kwestie.

Wśród wydarzeń i danych tego tygodnia ciężko wybrać najistotniejsze, bo jest ich bardzo dużo. Na pierwszy plan powinna jednak wysuwać się decyzja FOMC o stopach procentowych ze spodziewaną ich podwyżką o 50 pb., wraz z konferencją po posiedzeniu. Dla złotego i GPW istotna będzie decyzja RPP wraz z uzasadnieniem (spodziewana podwyżka nawet o 100 pb.). Z danych makro oczekujemy publikacji całej serii istotnych figur – od indeksów PMI dla sektora usług i przemysłu z krajów europejskich, poprzez indeksy ISM z USA, skończywszy na danych z amerykańskiego rynku praca za kwiecień – stopie bezrobocia i zmianie miejsc pracy w sektorze pozarolniczym.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 

 

Przewiń do góry