02-05-2016

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 2 maja 2016 r.

Podsumowanie


W minionym tygodniu globalne rynki giełdowe zostały zdominowane przez niedźwiedzie. W Stanach, NASDAQ stracił 2,7%, natomiast S&P500 i DJI zniżkowały o 1,3%. W Europie, niemiecki DAX stracił 3,2%, francuski CAC40 3,1%, a brytyjski FTSE250 0,4%. W centrum uwagi inwestorów znalazły się dane ze Stanów. Rozczarowujące okazały się publikacje indeksów Conference Board, Chicago PMI, czy też indeksu zaufania Uniwersytetu Michigan. Niższa od oczekiwań rynku okazała się również dynamika zamówień dóbr trwałego użytku. Oliwy do ognia dolał odczyt tempa wzrostu annulizowanego PKB w pierwszym kwartale 2016 roku. Wynik na poziomie 0,5% k/k nie pokrył się z konsensusem rynkowym (0,7%).Warto podkreślić, że w ubiegłym tygodniu odbyło się także posiedzenie FOMC. Rada nie zaskoczyła – stopy procentowe pozostały niezmienione. Niemniej jednak, komunikat Fed był nieco mniej gołębi. Z drugiej strony, nie był on na tyle wyraźny, aby rynek mógł uwierzyć w czerwcową podwyżkę stóp procentowych, toteż oczekiwania rosną bardzo powoli. W strefie euro nie zawiodła publikacja stopy bezrobocia, która wyniosła 10,2% w marcu wobec 10,3% w lutym. Ponadto, pozytywnie zaskoczyły odczyty indeksów zaufania. Nastrojów rynkowych nie zdołała poprawić sytuacja na rynku ropy naftowej. Cena czarnego złota wzrosła o ponad 5%. Sporo emocji wywołała także decyzja Banku Japonii. Przedstawiciele BOJ nie zmienili kształtu obecnej polityki pieniężnej. W efekcie, w skali tygodnia, japoński indeks NIKKEI225 stracił 4%.

Nastroje rynkowe nie sprzyjały również polskim indeksom giełdowym – WIG20 zniżkował o 2,4%, a mWIG40 o 1,4%, natomiast sWIG80 wzrósł zaledwie o 0,1%. Inwestorzy poznali stopę bezrobocia – 10% w marcu wobec 10,3% w lutym. Ponadto, na GPW w Warszawie sezon wynikowy nabiera tempa. W minionym tygodniu nie zawiodły wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2016 roku zaprezentowane przez Dom Development, Budimex, mBank, czy też Lotos. Tymczasem, JSW opublikowała sprawozdanie finansowe za 2015 rok. Strata na poziomie 3,3 mld zł nie przeszkodziła bykom – w skali tygodnia cena akcji spółki wzrosła o 12,7%. Ponadto, na głównym parkiecie zadebiutowały dwie spółki: Polski Bank Komórek Macierzystych oraz Master Pharm.

W obecnym tygodniu inwestorzy poznają szereg danych ze strefy euro: indeksy PMI dla przemysłu, inflację PPI oraz dynamikę sprzedaży detalicznej. Co więcej, w poniedziałek odbędzie się konferencja z udziałem Mario Draghiego. W Stanach natomiast zostaną opublikowane dane z rynku pracy. Inwestorzy poznają również wartości chińskich indeksów PMI. Ponadto, Państwo Środka zaprezentuje bilans płatniczy. W Polsce odbędzie się publikacja indeksu PMI dla sektora przemysłowego. Co więcej, RPP podejmie decyzję, dotyczącą wysokości stóp procentowych.

Analiza techniczna




Wykres 1. WIG20 w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Nienajlepsze nastroje rynkowe spowodowały, że WIG20 przełamał wsparcie na poziomie 1900 pkt. Niemniej jednak, w drugiej części tygodnia indeks zdołał odrobić część strat. W efekcie, WIG20 zakończył ostatni tydzień kwietnia na poziomie 1896 pkt. Oscylator RSI dynamicznie zniżkował, tym samym pozostając neutralny. Po raz kolejny mankamentem był niski wolumen obrotów. Co więcej, średnie kroczące utworzyły krzyż śmierci. W kolejnych dniach nie można wykluczyć dalszych spadków, jednakże ze względu na weekend majowy nie powinny być one dynamiczne. Najbliższym wsparciem jest poziom 1860 pkt.



Wykres 2.Kruszwica w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Na miano spółki tygodnia zasługuje Kruszwica, której walory w skali tygodnia podrożały o 8,6%. Cena akcji od kilku lat znajduje się w trendzie horyzontalnym. W minionym tygodniu kurs zbliżył się do linii oporu na poziomie 64 zł. Oscylator RSI sygnalizuje wykupienie rynku, natomiast oscylator MACD wskazał sygnał kupna. Warto podkreślić, że jeżeli kolejna sesja przyniesie czarną świecę, to zostanie utworzona formacja spadkowej ważki doji. W efekcie, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że cena akcji po raz kolejny nie przełamie górnej linii konsolidacji. Niniejszy scenariusz oznaczać będzie kontynuację trendu bocznego.

Autorzy: Zespół Zarządzania Aktywami MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

do pobrania:

Przewiń do góry