02-02-2015

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 2 lutego 2015

Podsumowanie tygodnia


W ubiegłym tygodniu poszczególne parkiety rządziły się swoimi prawami. Niewielkie wzrosty warszawskich indeksów wiązały się z poniedziałkowymi danymi z polskiej gospodarki oraz środową konferencją wicepremiera Janusza Piechocińskiego na temat ewentualnej pomocy frankowiczom. Sprzedaż detaliczna w grudniu przewyższyła prognozę, a rynek pracy po raz kolejny okazał się być silny. Lepiej od oczekiwań wypadł także wstępny szacunek PKB. Sektor bankowy wspomogła natomiast informacja o powieleniu przez wiceszefa rządu większości propozycji ZBP, z rekomendacją uwzględniania ujemnej stopy LIBOR włącznie. Brak drastycznych propozycji wywindował kursy banków ze znaczącym udziałem kredytów we franku, a dzięki nim zyskiwały także całe indeksy. Słabiej wypadł rynek amerykański, który nie zareagował wystarczająco pozytywnie na dobre wyniki kwartalne spółek ani korzystne sygnały płynące z gospodarki takie jak odczyt z rynku nieruchomości i indeks Conference Board. Wzrostów rozpoczętych po informacji o uruchomieniu QE nie kontynuował niemiecki DAX, wyraźnie zmniejszając swoją zmienność. Nastrojów na rynkach europejskich nie poprawi także perspektywa wojny gospodarczej z Rosją.

Wpływ wielu czynników o niezbyt wysokiej wadze pozwolił indeksom odpocząć od wysokiej tygodniowej zmienności. Na tle największych parkietów najlepiej wypadły indeksy w Warszawie. WIG20 z ponad 9% udziałem mocno zyskującego PKO BP wzrósł o 0,9%, WIG30 i mWIG40 zyskały 0,6%, a sWIG80 umocnił się o 1,8%. Neutralnie radziły sobie parkiety europejskie. Francuski CAC40 w ciągu tygodnia stracił 0,8%, a frankfurcki DAX zyskał 0,4%. Najgorzej wypadł S&P500 z 2,8% zniżką.

Nadzieję na poprawę nastrojów na rynkach amerykańskich przynosi szereg istotnych danych, które publikowane będą w obecnym tygodniu. Na początku poznamy wartość indeksu ISM dla przemysłu i usług oraz miernika zamówień na dobra trwałego użytku. Niezwykle ważny będzie także koniec tygodnia z danymi o imporcie i eksporcie oraz o sytuacji na rynku pracy. W piątek opublikowane zostaną płaca godzinowa, stopa bezrobocia i popularne payrolle, których poprzednie odczyty znacznie przewyższały prognozy. Powrót S&P500 do walki z oporem w okolicach 2065 pkt wymagał będzie kolejnej dobrej publikacji, na którą z pewnością liczą amerykańscy inwestorzy. Dla polskich graczy ważny będzie natomiast odczyt stopy referencyjnej, znajdującej się niezmiennie na poziomie 2,00%. Jastrzębie wypowiedzi Marka Belki w kontekście stabilności finansowej uspokajają nieco rynki oczekujące utrzymania stóp na dotychczasowym poziomie, choć część graczy widzi potrzebę ich obniżania.

Analiza technicznaWykres 1. WIG20 w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Dzięki dobrym sygnałom dla sektora bankowego i niespodziewanemu wzrostowi popytu pod koniec czwartkowej sesji, WIG20 kontynuuje krótkoterminowy trend wzrostowy. Tym samym w przekroju tygodnia indeks zbliżył się do najbliższego oporu na 2350 pkt, notując piątkowe maksimum dokładnie na tym poziomie. Pokonanie bariery otworzy drogę do najbliższego oporu na poziomie 2375 pkt. Sygnał dla niedźwiedzi stanowić będzie zatrzymanie się na obecnym oporze, co sugerować może piątkowy odwrót od tej bariery. Negatywny scenariusz oznaczałby powrót co najmniej do wsparcia na 2300 pkt.


Wykres 2. Getin Noble w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Getin Noble Bank należał w ubiegłym tygodniu do grona największych beneficjentów braku wzmożonej pomocy rządowej dla frankowiczów. Spółka zamknęła tydzień z zyskiem rzędu 10,6%. Oznacza to zatrzymanie się w okolicach psychologicznej bariery 2,00 PLN, co nie zmienia długoterminowego trendu spadkowego trwającego od maja poprzedniego roku. Kluczowe dla spółki jest przekroczenie bariery 2,03, odzwierciedlającej podwójny szczyt ze stycznia 2013 roku. Przebicie oporu otworzyłoby drogę co najmniej do poziomu 2,08. Spadek poniżej 2 PLN mógłby natomiast oznaczać konieczność obrony niedawnego wsparcia na 1,72.

Autorzy: Zespół Zarządzający MM Prime TFI S.A.


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

do pobrania:

Przewiń do góry