23-02-2018

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 19 lutego 2018 r.

Podsumowanie


Ubiegły tydzień przyniósł kontynuację korekty na globalnych rynkach akcji. W skali całego tygodnia indeksy DJI i S&P500 straciły 5,2%, natomiast NASDAQ skurczył się o 5,1%. W Europie francuski CAC40 i niemiecki DAX zniżkowały o 5,3%, podczas gdy brytyjski FTSE250 stracił 3,7%. Skala przeceny z całą pewnością budzi wiele obaw wśród inwestorów. Niemniej wiele wskazuje na to, że ostatnie spadki należy postrzegać tylko i wyłącznie jako korektę, zwłaszcza że sytuacja fundamentalna nie uległa zmianie. Niepewność rynkowa może utrzymywać się w najbliższych tygodniach, jednak w szerszym terminie indeksy giełdowe powinny powrócić do ruchów w kierunku północnym. Wielu komentatorów podkreślało, że solidny odczyt payrollsów zwiększył szansę na zaostrzenie postawy przez Fed. W rzeczywistości scenariuszem bazowym pozostają trzy podwyżki stóp procentowych w 2018 r. Pozytywne trendy na amerykańskim rynku pracy mają charakter długoterminowy, natomiast presja inflacyjna nadal pozostaje niska. Co więcej, w ubiegłym tygodniu komentarze ze strony przedstawicieli Fed były zarówno jastrzębie, jak i neutralne oraz gołębie. W efekcie nie wydaje się, aby dotychczasowe tempo zacieśniania monetarnego mogło ograniczyć atrakcyjność inwestycyjną rynku akcji. Wypowiedzi ze strony oficjeli z EBC również nie wskazują na to, aby jednoznacznie stwierdzić, że polityka monetarna w strefie euro zostanie wyraźnie zaostrzona. Dlatego też korektę należy postrzegać jako zdrowe odreagowanie rynku po okresie dominacji byków.

Niedźwiedzie nastroje towarzyszyły także inwestorom z ulicy Książęcej. W skali całego tygodnia WIG20 stracił 5%, mWIG40 4,7%, a sWIG80 3,6%. W centrum uwagi rynku znalazł się PKN Orlen. Zmiany w zarządzie oraz informacja o potencjalnym zaangażowaniu spółki w budowie elektrowni atomowej znacząco uderzyły w jej wycenę. Po drugiej stronie znalazła się Fabryka Mebli Forte, której cena akcji wyraźnie wyróżniała się na tle czerwonego rynku. Sentyment wokół tego podmiotu poprawił się zapewne ze względu na zapowiedzi Mateusza Morawieckiego dotyczące rządowego wsparcia branży meblowej w Polsce. W minionym tygodniu odbyło się także posiedzenie RPP. Zgodnie z oczekiwaniami stopy procentowe pozostały bez zmian. Komunikat banku oraz konferencja z udziałem Adama Glapińskiego po raz kolejny miały charakter gołębi. Fakt ten w rzeczywistości nie stanowi zaskoczenia, bowiem projekcje inflacji nadal utrzymują się na niskim poziomie.

W bieżącym tygodniu inwestorzy skupią się na bogatym pakiecie danych o sprzedaży detalicznej ze Stanów oraz na odczytach dynamiki PKB w czwartym kwartale 2017 r. dla wielu europejskich gospodarek, w tym Polski. Na GPW trwa sezon publikacji wyników za ostatni kwartał 2017 r. W najbliższych dniach sprawozdania finansowe zostaną opublikowane m.in. przez Żywiec, BZ WBK oraz Skarbiec.


Analiza techniczna





Wykres 1. WIG20 w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Za nami kolejny tydzień wyraźnych spadków indeksu największych polskich spółek. W efekcie WIG20 zakończył piątkowe notowania na poziomie 2382 pkt. Sytuacja byków jest coraz trudniejsza, zwłaszcza że indeks znajduje się w pobliżu dolnego ograniczenia wcześniejszej konsolidacji (okolice 2370 pkt). Co więcej, wolumen handlu zdecydowanie wzrósł, tym samym potwierdzając dominację niedźwiedzi. Z drugiej strony, oscylatory techniczne znajdują się w obszarze wyprzedania, co oznacza że rynek może niebawem zmienić kierunek i zakończyć tę dynamiczną korektę. Ewentualne przełamanie najbliższego wsparcia należy postrzegać jako sygnał do zakończeniu długoterminowego układu wzrostowego.



Wykres 2. Forte w interwale dziennym. Źródło: Stooq

Tym razem na spółkę tygodnia wybraliśmy Forte. W skali ostatnich pięciu dni sesyjnych walory tego podmiotu podrożały o ponad 19%. Cena akcji jednego z największych europejskich producentów mebli znajduje się w trendzie spadkowym. W minionych tygodniach zmienność na tym instrumencie wyraźnie wzrosła. Ostatnie ruchy doprowadziły do powstania formacji V – sygnał odwrócenia trendu. Na uwagę zasługuje także podwyższony wolumen handlu. Szanse na zmianę tendencji wydają się być wysokie. Niemniej za klarowny sygnał kupna należy uznać przełamanie oporu w okolicy 55 PLN.

Autorzy: Zespół Zarządzający MM Prime TFI S.A.


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

do pobrania:

Przewiń do góry