02-01-2023

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 19 grudnia 2022 r.

Podsumowanie tygodnia



To był zdecydowanie tydzień należący do banków centralnych, które zagrały jednak wbrew rynkowym oczekiwaniom i temu, co inwestorzy wyczytali z kolejnej niższej inflacji CPI za listopad z USA. Bo na ten dane zareagowali euforycznie, ale ta euforia później stopniowo mijała, a Fed i EBC ostudziły skutecznie zapał kupujących. Efektem tego była zniżka indeksu S&P500 o 2,2%, a indeksu NASDAQ o 2,7%. W Europie spadki były nawet większe, DAX i CAC40 zniżkowały o ponad 3%.

Zarówno EBC, jak i Fed wypełniły oczekiwania inwestorów i podniosły stopy o 50 pb. Najpierw jednak Jerome Powell dał do zrozumienia, że dalej nie boi się wpędzenia gospodarki w recesję, a aktualnie strategia dalszych podwyżek stóp wydaje się odpowiednia. Prognoza głównej stopy na 5,1% w 2023 r. też rynkowi się niezbyt spodobała. Tym samym nadzieje rozpalone w inwestorach po kolejnej niższej niż oczekiwano inflacji CPI, tym razem za listopad, zostały zgaszone. Następnie zwykle gołębio usposobiona Ch. Lagarde tym razem uderzyła w mocniejsze tony. Rynek oczekiwał bardziej zapowiedzi jakiegoś spowolnienia tempa podwyżek stóp, tymczasem dostał coś zupełnie odwrotnego. Szefowa EBC zapowiedziała konieczność dalszych i zdecydowanych podwyżek stóp, a więc tempa 50 pb. należy się dalej spodziewać. Do tego w górę poszły projekcje inflacji, a dodatkowo zapowiedziano rozpoczęcie taperingu programów luzowania ilościowego w marcu. Wobec takich stwierdzeń ze strony EBC i Fed rynek już na słabe dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej z USA patrzył przez pryzmat ryzyka recesji a nie luźniejszego podejścia Fedu.
Na tym tle tym razem pozytywie wyróżniała się GPW, gdzie indeks WIG zyskał 0,35%, napędzany wzrostem indeksu WIG20 o 0,64%. Z kolei mWIG40 lekko stracił, a i wcześniej miał fatalny tydzień ze spadkiem o 3%, natomiast najgorsze były małe spółki ze spadkiem o 1,4%. Problemem na GPW jest jednak wybiórczość wzrostów, bo nawet w obrębie WIG20 były spółki tracące ok. 5% (Kęty, CCC, PGE, Pepco), a także różne układy sił w obrębie jednej branży, jak np. w bankach czy nawet telekomach – duży spadek Cyfrowego Polsatu vs. lekki wzrost Orange. Jeszcze bardziej jaskrawie wygląda para CCC (-5%) i LPP (+3%). Cały czas więc selekcja jest bardzo ważna, aby w ogóle zarabiać, co nie jest typowe dla okresu hossy.

Po tym jak zeszły tydzień sporo wyjaśnił w odniesieniu do podejścia do polityki pieniężnej dwóch największych banków centralnych świata, obecny tydzień zapowiada się mniej interesująco, zwłaszcza w kontekście nadchodzących świąt i spodziewanego wygaszania aktywności inwestycyjnej. Z danych makro warto na pewno zwrócić uwagę na opublikowany już indeks Ifo z Niemiec, który okazał się lepszy od oczekiwań. Poza tym jeszcze istotne będą indeksy rynku nieruchomości i zaufania konsumentów z USA, a także dane wskaźnik PCE i PCE core (jako jedna z ulubionych miar inflacji Fedu) oraz dynamika zamówień na dobra trwałe. Z rynku polskiego ważne będą odczyty produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej za listopad.


MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 

Przewiń do góry