25-03-2024

Tygodniowy komentarz MM Prime TFI S.A. - 18 marca 2024 r.

Podsumowanie tygodnia


W minionym tygodniu rynek nie potrafił obrać kierunku. Z jednej strony mieliśmy publikacje danych o inflacji CPI i PPI z USA, które okazały się wyższe od oczekiwań, z drugiej jednak rynek już wcześniej odraczał swój oczekiwania co do momentu pierwszej obniżki stóp w USA. Dlatego też reakcja na te dane nie była jakaś mocno negatywna, a w całym tygodniu indeks S&P500 stracił tylko 0,1%. W Europie natomiast widać było nawet spory optymizm, ze wzrostem DAX-a o 0,7%, a CAC40 nawet o 1,7%. Dane z USA to jedno, a drugie to kwestia postrzegania ich przez Fed. Tego natomiast inwestorzy dowiedzą się dopiero w tym tygodniu, bo w środę kończy się marcowe posiedzenie FOMC.

W Warszawie teoretycznie też można by odnieść wrażenie, że panował spokój, bo indeks WIG nie zmienił swojej wartości, podobnie jak i WIG20. Natomiast to tylko złudne wrażenie. Po pierwsze, był to tydzień wygasania marcowych serii kontraktów, co zawsze podbija zmienność sesyjną. Po drugie, rynkiem wstrząsnął raport Hindenburga sugerujący pozorną sprzedaż rosyjskich aktywów LPP, z których spółka miałaby dalej czerpać korzyści. W rezultacie w całym tygodniu akcje LPP straciły na wartości aż 35%, czym przykryły chociażby dalej dobre wzrosty kursów akcji banków. Jednak po oświadczeniach LPP, a przede wszystkim wyjaśniającej sytuację konferencji w poniedziałek duża część tego spadku jest odrabiana. Rykoszetem oberwało się także CCC, a jeszcze więcej (-8% w skali tygodnia) stracił Asbis, który również może budzić podejrzenia rynku co do wzrostów biznesu w Kazachstanie.

W tym tygodniu na miano najważniejszego wydarzenia zasługuje posiedzenie FOMC, podczas którego pewnie nie zostaną zmienione stopy, ale uwagę rynku przykują nowe projekcje makro oraz konferencja po posiedzeniu (środa). Poza tym z istotnych globalnie danych makro wymienić należy indeksy PMI w wersji wstępnej dla usług i przemysłu z Niemiec, Francji. Eurolandu i USA. Z Niemiec ważny będzie też indeks Instytutu Ifo. Lokalnie ważnymi danymi są dynamika produkcji przemysłowej oraz dynamika wynagrodzeń i zatrudnienia. Warto też wsłuchiwać się w komentarze członków władz Fed i EBC, zwłaszcza prezesów Powella i Lagarde.

MM Prime TFI


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i treści w nim zawarte nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej, nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. MM Prime TFI S.A. dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w materiale informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Jednakże MM Prime TFI S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ich prawdziwość oraz kompletność informacji, ani też za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszego materiału lub zawartych w nim informacji do podjęcia decyzji inwestycyjnych. Wykorzystanie niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje na wyłączne ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Niniejszy materiał udostępniany jest nieodpłatnie.

 

 

Przewiń do góry